Засега не можем ясно да изключим връзката между образуването на съсиреци и ваксината на "АстраЗенека" срещу ковид. Това заяви директорът на Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) Емер Кук пред комисията на Европейския парламент по здравеопазване.

Тя отбеляза, че проверката на въздействията от ваксината продължава, както и че е естествено да има подобни случаи, когато се ваксинират милиони хора. По нейните думи не може все още да се направят ясни заключения дали тромбозите, свързани с инсулти, инфаркти и белодробни емболии от тази ваксина настъпват по-често при жени под 55-годишна възраст и пушачи, защото данните засега не са достатъчно.

На 18 март Европейската агенция по лекарствата даде зелена светлина за използването на ваксината на AstraZeneca.

Кук добави, че ЕАЛ оценява три обещаващи лекарства срещу новото заболяване.

Директорът на Европейската агенция по лекарствата съобщи, че предстои представители на ЕС да извършат проверка на руски завод за производство на ваксината "Спутник". По нейните думи това се прави по европейските правила за оценка, свързана с осигуряването на пазарен достъп в ЕС на лекарствени изделия. Кук допълни, че ЕАЛ продължава оценката на руската ваксина, както и на препаратите на "Новавакс" и "КюрВак".

Тя съобщи, че доставките в ЕС на ваксината на "Янсен" ("Джонсън и Джонсън"), която вече бе одобрена от ЕАЛ, започват от края на април. Кук отбеляза, че тази ваксина ще се поставя с една доза и дава 67 на сто ефективност.

Какво в пише в листовката за ваксината на "Янсен"

Българското здравно министерство вече публикува листовка и характеристика на ваксината на "Янсен" срещу COVID-19. От документите става ясно, че препаратът е показан за активна имунизация за превенция на коронавирус при лица на възраст 18 или повече години.

Препаратът на "Янсен" е моновалентна ваксина. Тя се прилага като една доза по 0,5 ml само чрез интрамускулна инжекция в горната част на ръката.

От кратката характеристика на ваксината става ясно, че безопасността ѝ е оценена в едно текущо проучване фаза 3 (COV3001). Общо 21 895 възрастни на възраст 18 и повече години са получили препарата.

Повечето нежелани реакции възникват в рамките на 1-2 дни след ваксинирането и са леки до умерени по тежест и с кратка продължителност от 1-2 дни.

Най-често съобщаваната локална нежелана реакция е болка на мястото на инжектиране (48,6%). Най-честите системни нежелани реакции са главоболие (38,9%), умора (38,2%), миалгия (33,2%) и гадене (14,2%). При 9% от участниците се наблюдава телесна температура ≥ 38,0°C.

Кратката характеристика показва, че ваксината може да се прилага при бременни когато потенциалните ползи надхвърлят потенциалните рискове за майката и плода.

Припомняме, че ваксината на "Джонсън и Джонсън" беше одобрена от Европейската агенция по лекарствата на 11 март. Според Агенцията препаратът е безопасен, ефективен и качествен.

ЕК взима мерки срещу "АстраЗенека" срещу забавените доставки

До края на юни ЕС очаква да получи дозите ваксини, необходими за имунизирането до края на септември на 70 на сто от пълнолетните европейци. За постигането на тази цел ще са необходими 225 милиона дози ваксина срещу Covid-19. Това съобщи още днес ръководителят на отдела по здравеопазване на Европейската комисия Сандра Галина пред комисията по бюджетен надзор на Европейския парламент.

ЕК ще предприеме действия срещу компанията "АстраЗенека" заради неизпълнението на задължението ѝ по договора за доставки на ваксини срещу Covid-19, каза още Сандра Галина. По нейните думи този производител ще достави до края на първото тримесечие едва една четвърт от заявените от ЕС количества, защото използва само един завод за изпълнението на европейския договор.

Пред комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент тя подчерта:

"Очаквахме доставки в размери на стотици милиони, а не сме получили дори четвърт от тях. Обсъждаме това със страните-членки и, разбира се, ще предприемем съответните мерки. Ще използваме всички инструменти, които имаме на разположение, за да получим дозите си. Това е важен елемент от отношенията ни с АстраЗенека".

Тя обясни, че "АстраЗенека" е трябвало да започне да доставя ваксинационни дози още през декември 2020 г., но компанията не е предоставила достатъчно данни навреме, забавяйки спешното разрешение на нейната ваксина от Европейската агенция по лекарствата.

Галина добави, че ЕС разполага и с инструмент за наблюдение на износа на ваксини, когото определи като "много полезен". Износът на ваксини от ЕС ще остане ограничен, засега не се знае докога, добави тя.

Има проблеми и с фалшиви ваксини, каза още Галина и отбеляза, че ОЛАФ и Европол работят срещу черния пазар на лекарства, където се разпространяват препарати, за които се твърди, че са ваксини.

По нейните думи "Пфайзер" и "Модерна" изпълняват договорите и е имало само леки смущения в доставките за ЕС. Тя поясни, че тези производители доставят ваксини всяка седмица. Галина изрази неразбиране защо хората недоволстват, след като все пак в ЕС има ваксини.