Това съобщи президентът на ЕС Херман ван Ромпой, цитиран от световните агенции. "Тази нова дата ще ни позволи да доведем докрай една обща стратегия за дълговата криза в еврозоната", заяви в комюнике Ромпой, цитиран от Франс прес и БТА.

Президентът на ЕС отбеляза, че лидерите се нуждаят от още време, за да завършат дискусиите по финансовата помощ за Гърция, рекапитализацията на банките и разширяването на правомощията на спасителния фонд в еврозоната, допълва Асошиейтед прес.

Ромпой, цитиран от ДПА, заяви също, че е поискал финансовите министри на страните от ЕС и еврозоната да се съберат отделно преди срещата на върха.
След вчерашната си среща в Берлин с германския канцлер Ангела Меркел френският президент Никола Саркози обеща твърди, глобални и бързи отговори до края на месеца.
Агенциите отбелязват желанието на двамата да тушират разногласията си. Споровете засягат използването на общоевропейския спасителен фонд за рекапитализиране на частните банки, изложени на риск заради облигации на задлъжнели страни.
Френските банки са едни от най-големите държатели на гръцки дългови книжа. Германия обаче настоява фондът да се използва само като кредитор от последна инстанция. Берлин също настоява да се ограничи сумата, която всяка страна може да ползва от спасителния фонд, както и да се сложи таван на сумите, които може да се харчат за изкупуване на облигации, в даден период.

Гръцкото правителство междувременно приключи срещите в Атина с представителите на тройката кредитори на страната (ЕС, Европейската централна банка и Международния валутен фонд). Ние приключихме планираните срещи с тройката, очакваме тройката да представи своя доклад и след това очакваме отпускането на шестия транш от международния заем, предоставен на Гърция през май 2010 г., заяви днес гръцкият министър на финансите Евангелос Венизелос пред бюджетната комисия на парламента, предаде АФП.
Гърция очаква "по-добро" участие на частния сектор от предвиденото на срещата на върха на ЕС на 21 юли, посочи още Венизелос. Намекът се отнася до предвидената редукция от средно 21 процента от стойността на притежаваните от кредиторите гръцките облигации, според решенията, взети на срещата на ЕС на 21 юли. Според неофициална информация, се обсъжда редукция до 60%.