Икономическа полиция при Главна дирекция "Национална полиция" се e самосезирала по медийни публикации за неправомерни действия на столичен заместник-кмет. Разследва се неправомерно харчене на целеви средства от Столична община, съобщиха от МВР.

Обект на проверката е твърдението, че Столичната община неправомерно е харчила целеви средства, постъпващи в нейните сметки от такса битови отпадъци (ТБО) за други дейности.

Заместникът-кметът на София, който отговаря за този ресор, е Дончо Барбалов.

Според изнесените данни, ежегодно в сметките на общината постъпват суми от ТБО от предходни години, които се събират в обща сметка, а после се разходват не за дейности, свързани с почистването, както изисква Законът за местните данъци и такси.

След изискани справки от Столичната община и Агенцията за държавна финансова инспекция, е направен изводът, че средства в размер на над 84,5 млн. лв. от т. нар. "недобори" по ТБО през 2019-а и 2020 г. не са постъпили в целевата сметка, а в такава, в която постъпват всички приходи на общината. Точният размер на средствата може да се установи след възлагане на одит от Сметната палата, допълват от МВР.

Предстои материалите да бъдат изпратени в прокуратурата за преценка дали да бъде образувано досъдебно производство.

Малко по-късно от Столичната община отговориха на обвинението на МВР, посочвайки, че годишните отчети са проверени от Сметната палата.

"Всички приходи от такса битови отпадъци, събирани от Столична община за съответната година, се използват за дейностите по сметосъбиране, обезвреждане на отпадъци и поддържане на чистота в териториите за обществено ползване. За това всяка година Столичният общински съвет приема план-сметка за дейностите по чистота, която съдържа прогнозни разходи на база прогнозни приходи пред календарната година, за която се определя и размера на таксата", пишат от Столичната община.

"Недоборите са приходи за минали години, които не са внесени от задължените лица в периода, в който са начислени. В този случай дейностите по изпълнение на План-сметката за тези минали година са били дофинансирани с други собствени приходи на общината. Събирането на тези вземания в следващи бюджетни години възстановява изразходваните собствени средства и не би следвало да се счита целеви приход за годината, в която постъпва. Въпреки това, Столична община насочва приходите от недобори отново към дейности по екология и озеленяване", се казва още в становището.

Всички годишни финансови отчети на Столична община са проверени от Сметната палата. В тях не се съдържат констатации и/или препоръки за реда на отчитане на приходите от такса битови отпадъци, респективно, за изпълнението на план-сметката за чистота. Годишните финансови отчети на София са публично достъпни на сайта на общината, се заявява категорично в позицията и е допълнено:

"По отношение на проверка на твърдения, изнесени в онлайн медия, извършвана от ГД "Национална полиция", Столична община е предоставила всички поискани данни и разяснения на бюджетните процедури. Предоставената информация включва и съдебни решения за начина на изразходване на средства от такса битови отпадъци за минали години".

За разглеждания период 1 януари 2019 г. - 31 декември 2020 г. Столична община е предоставяла ежедневна информация на Министерство на финансите за процеса на данъчно облагане.