Двамата са назначени в работна група от 60 души по изработване на проект за изменение и допълнение на Закона за паметниците на културата, пише Noresharski.com.

В работната група влизат съветници на министъра, експерти, хора от спецслужбите и прокурори, добавя bTV.

Noresharski.com разпространи и документ с подписа на министъра на културата Петър Стоянович от 30 октомври.

В работната група, предимно от експерти, Гергова е включена като представител на „Коалиция на протеста“ и представител на Гражданска инициатива за нов обществен договор.

Вижте снимки >>

Стилиян Иванов представлява отново иницитивата за нов обществен договор, но заедно с нея и Фондация за подпомагане жертвите от престъпления и борба с корупцията.

Сред законотворците са и двама адвокати, които участват от името на Гражданска инициатива за нов закон за културното наследство.

Изписвайки името на инициативата в интернет, се стига до сайта на Федерацията по металдетектинг.

Петима от членовете на тази федерация са подсъдими за трафик на антики, издават източници на bTV от прокуратурата.

Участие в работни групи не се заплаща, но се покриват командировъчни и други разходи, както и могат да бъдат задавани задания на участниците с цел подпомагане на работата на групата.

Председател на комисията е зам.-министър Велислава Кръстева, която бе пресаташе на ДПС.

Гергова беше част от групата контрапротестиращите, които нахлуха в окупирания Софийски университет, и опитаха да разбият вратата. Гергова стоеше отстрани.

Пред bTV тя разказва как е попаднала в работната група за изменение на закона:

„Когато бяхме в комисиите в парламента, имаше изказване и се обсъждаше една работна група. И аз дадох изказване в тази посока, явно са го харесали и си дадох CV-то и ме извикаха”.

Твърди, че познава добре закона, който в момента пренаписва, но се затруднява да отговори на въпроса въз основа на какво се извършва класификация на недвижими културни ценности.

На въпрос къде се съхранява декларационният акт и протоколът към него, когато става въпрос за недвижими вещи, отговаря:

„Има институция, която... не музеят, тоя институт... забравих му името.”

Гергова аргументира експертизата си в областта на културното наследство с участие в европроекти - в писане като консултант.

По думите й вече се е оттеглила от известната туристическа агенция, която е управлявала и с която работила по тези европроекти, затова отрича конфликт на интереси.

Справка в Търговския регистър обаче показва, че тя все още е съдружник.

Аз участвам в бюджетната комисия, в икономическата комисия, в труд и социална политика и в културната. Пък вече в обществените съвети при г-н Орешарски и труд и социална политика”, издава още Гергова.

Обяснява, че участва безплатно.

Твърди, че е завършила „икономика, финанси и банки" и „културен туризъм”, но подчертава, че има познания и по други теми.

Разказа, че се занимава с недвижими имоти и консултантски услуги.

Посъветва медиите да престанат да се занимават с „кървища, протести, вувузели”, а да обърнат внимание „на малкия човек, който работи на полето”.

В коментар зам.-председателят на НС Мая Манолова отхвърли съмнението, че чрез Гергова и хора от контрапротестите се прокарват политиките на властта.

„Нямам впечатление г-жа Гергова да е била много ласкава към всичко, което се случва в комисиите, които съм организирала”, каза Манолова.

По-късно от Министерството на културата заявиха, че спазвайки принципа на прозрачност, са дали възможност членове на работната група да бъдат представители на институции, които пряко ползват в работата си този закон, както и всички граждани и представители на граждански организации, които имат предложения.