В сряда следобед след политическо събитие в град Хандлова словашкият премиер беше няколко пъти прострелян. "Робо, ела тук", казва нападателят, преди да произведе няколко изстрела срещу Роберт Фицо. В много тежко състояние министър-председателят на Словакия е откаран с хеликоптер до болница в Банска Бистрица, където в продължителна операция лекарите се борят за живота му.

Близо денонощие по-късно състоянието на Фицо все още е сериозно, но вицепремиерът Томаш Тараба увери, че интервенциите са преминали добре и 59-годишният политик ще оцелее. 

Атентатът беше остро осъден от европейските лидери, Владимир Путин, Джо Байдън, Володимир Зеленски, Йенс Столтенберг и много други български и световни политици, а 71-годишният стрелец Юрай Чинтула - писател опозиционер - е задържан, но до момента мотивите му за нападението остават неизвестни. 

Опитът за убийство разтресе не само Словакия, тъй като подобни посегателства срещу високопоставени политически лица не бяха извършвани от години в цивилизована Европа. Последният атентат срещу действащ премиер на страна от Стария континент датира отпреди 21 години.

Ето кои са престъпленията от такъв калибър в следвоенна Европа:

Луис Кареро Бланко - взривен с колата си

На 20 декември 1973 година - само шест месеца, след като е избран за премиер, адмирал Луис Кареро Бланко се движи с автомобила си в испанската столица Мадрид, вероятно без да подозира, че ще стане жертва на един от най-зловещите атентати изобщо в историята. 

В специално прокопан тунел под улица в Мадрид е заложена бомба, чиято мощност е толкова голяма, че изхвърля във въздуха колата на адмирала. От експлозията автомобилът "полита" високо в небето, минава над 5-етажна сграда, след което се разбива в двора ѝ. 

Взривената кола на Луис Кареро Бланко

Снимка: Getty Images

Отговорност за атентата поема баската екстремистка група ЕТА, която е създадена с цел основаване на независима баска държава в Северна Испания и Южна Франция.

В интервю за "Ню Йорк Таймс" един от организаторите на бомбеното нападение над испанския премиер заявява, че екзекуцията е била планирана с ясни цели и разпореждания.

"От началото на 1951 г. той практически окупира правителствената централа. Кареро Бланко символизира по-добре от всеки друг фигурата на чистия франкизъм. Човек без скрупули - изгради собствена държава в държавата - създаде мрежа от информатори в министерствата, в армията, във Фалангата, а също и в Опус Деи. Той се превърна в ключов елемент на системата и основна част от политическата игра на олигархията. Никой не успяваше така, както той, да поддържа вътрешното равновесие на франкизма", казва представителят на ЕТА в интервюто.

Според някои източници убийството на адмирала е било одобрявано от редица испанци, които дори са се шегували, че бомбата, взривила колата му, всъщност го е направила и първия астронавт. 

Маргарет Тачър - оцеляла по чудо след бомбен атентат

Британският премиер е на годишната конференция на Консервативната партия в град Брайтън. Сутринта на 12 октомври 1984 година хотелът, където Тачър и съпругът ѝ са отседнали, е разтърсен от силен взрив - бомба със закъснител, поставена в стената на баните в една от хотелските стаи.

Хотелът след бомбената атака срещу Желязната лейди

Снимка: Getty Images

В бомбената атака загиват петима души, сред които и съпругата на един от парламентарните служители, присъстващи на конференцията. Друг парламентарист - Норман Тебит, е сред ранените 34 души, а жена му дори остава парализирана след атентата.

Хотелът след бомбената атака срещу Желязната лейди

Снимка: Getty Images

Желязната лейди и съпругът ѝ обаче не са сред жертвите и пострадалите - те се разминават като по чудо дори без наранявания. Нещо повече - дори след случилото се тя настоява конференцията да продължи.

Маргарет Тачър на погребението след атентата

Снимка: Getty Images

Отговорна за атентата е ИРА (Ирландската републиканска армия), а мъжът, който поставя взривното устройство, е заловен няколко месеца по-късно, докато се готвел за нов удар.

Улоф Палме - застрелян на улицата

На 28 февруари 1986 година шведският премиер решава да отиде на кино семейно - заедно със съпругата си, синът им и неговата приятелка - без охрана. Вечерта минава отлично, не предвещавайки, че всъщност ще се превърне в една от най-големите мистерии в историята на Швеция.

Улоф Палме преди стрелбата

Снимка: Getty Images

След киното семейството решава да се разходи по една от най-оживените улици в столицата Стокхолм. И е застрелян в гърба пред очите на десетки граждани. Улоф Палме пада мъртъв на земята, а стрелецът бяга. 

И така 34 години, през които атентатът срещу шведския премиер остава неразгадан. Чак през 2020 година властите обявяват името на стрелеца - Стиг Енгстом, разпитван неколкократно по случая и самоубил се през 2000 година.  

Зоран Джинджич - убит от снайперист

Всичко се случва на 12 март през 2003 година в Белград - в двора на сградата, където се помещава сръбското правителство. 

Докато излиза от автомобила си при задния вход на сградата, Зоран Джинджич е улучен два пъти смъртоносно от снайперист на "Червените барети", а убийството е поръчано от от началника им Милорад Лукович.

Погребението на Зоран Джинджич

Снимка: Getty Images

На погребението му присъстват хиляди, а пред сградата на правителството са оставени множество цветя и свещи.

Погребението на Зоран Джинджич

Снимка: Getty Images

За разлика от развоя на събитията при атентатите срещу Луканов и Палме, тук и снайперистът, и началникът му са осъдени на 40 години затвор. Присъди има за още 10 души, получили по 8, 30 и 35 години лишаване от свобода.