Това заяви премиерът Бойко Борисов в ексклузивно интервю за ИТАР-ТАСС и телевизия "Россия 24", които БТА цитира.

Отношенията между Русия и България не трябва да се оценяват с проекта АЕЦ „Белене”, който бе прекратен от българското правителство през март, заяви премиерът. Той отбеляза, че вината за прекратяването на проекта е както на руската, така и на българската страна.

„През 2006 година, когато бе обявено, че централата ще се строи, в заключителния договор не бяха указани най-важните неща – колко ще струва проектът и каква е ескалацията на неговата стойност. Заради липсата на ясни параметри проектът започна да се бави. Когато ние дойдохме на власт и започнахме да се занимаваме с него, никой не искаше да прекратява договора. Така, ние започнахме да водим преговори за цената на проекта. И, когато ръководителят на „Росатом” Сергей Кириенко се срещна с мен тук в София, той посочи, че вината е на руската страна и на българското правителство, тъй като не са били определени ескалационните издръжки”, подчерта Борисов.

Министър-председателят обяснява, че другият спрян руски енергиен проект - за изграждането на петролопровода "Бургас-Александруполис" - е можел да навреди сериозно на българското Черноморие в екологичен план.
В плановете на българското правителство е да подпише споразумението за изграждането на газопровода "Южен поток" на 9 ноември. Това е пример за проект, който е изгоден и за двете страни, подчерта Борисов.

В навечерието на посещението на руския президент в България премиерът отчита, че отношенията му с Путин отговарят на тенденциите в съвременната политика. "Моето предложение бе да се срещнем с президента на Русия в нашата морска столица Варна, за да посетим там компресорната станция", отбелязва премиерът.

Нашите отношения с Русия датират от много векове, ние сме православни народи, християни, каза още Борисов. Той припомня, че Русия е изиграла решаваща роля за освобождението на България от османско владичество и подчертава, че това се пази дълбоко в народната памет. Неслучайно в България има стотици паметници, посветени на паметта на загиналите в Руско-турската освободителна война през 1877-1878 г., посочва Борисов.

"България избра пътя на евроатлантическата интеграция, но нашите отношения си остават приятелски и прагматични в рамките на контактите между двата народа, които се уважават един друг. Настъпи време на прагматични отношения, което дава възможност за сътрудничество в сферата на икономиката, туризма, културата, образованието и други области, помагащи за развиването на нашите отношения", подчертава министър-председателят.

Откриването на визови центрове в Русия помогна за двукратното увеличаване на потока от руски туристи в България тази година, заяви още премиерът в интервюто си.
Той отбелязва, че в Русия работят 27 визови центъра, които издават електронни визи на руските граждани, и "затова тази година в България успяхме да приемем два пъти повече руснаци". По думите му с издаването на електронни визи е облекчило сериозно пътуването на руските граждани до България.

Борисов отбелязва, че решението на голям брой руски граждани да си купят жилища в България е оправдано поради много фактори - много благоприятния климат, прекрасната природа, близостта на двата езика, сърдечния прием, най-ниските данъци в Европейския съюз и, разбира се, българските плодове и зеленчуци.
Пълното интервю с Бойко Борисов ще бъде показано в следващия брой на предаването "Формула на властта" по руската телевизия "Россия 24".