От днес всички издадени европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс ще бъдат със срок на валидност от 270 дни от датата на последната поставена доза. Промяната се налага заради решение EU 2021/2301 на Европейската комисия от 21 декември м.г., с което се прецизират сроковете на валидност на сертификатите и се въвеждат единни правила за държавите от Европейския съюз /ЕС/. Промяната обхваща издадените сертификати за завършен ваксинационен курс, както с еднодозовите, така и за двудозовите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата.

Издадените до този момент европейски зелени сертификати за завършен ваксинационен курс срещу COVID-19 ще продължат да действат на територията на ЕС с новите срокове, без да се налага тяхното преиздаване. Валидността им ще се следи през създадените за целта мобилни приложения и имплементираните в тях бизнес правила. За България официалният валидатор е COVID CHECK BG.

Европейската комисия прие нови правила и за обозначаването на бустерна доза при ваксинация с еднодозовата ваксина на произоводителя "Янсен". Съгласно новите изисквания бустерната доза ще бъде обозначена като "2/1" в цифровия сертификат, което налага документите да бъдат преиздадени.

Всички граждани, които са ваксинирани с еднодозовата ваксина и след това са сложили бустерна доза, могат да изтеглят европейския сертификат по новия образец от интернет портала на Националната здравно-информационна система след 1 февруари т.г.

Препоръчвам на хората да се ваксинират, да си поставят бустерна доза, което означава и безсрочен сертификат, коментира адвокатът по медицинско право Мария Шаркова пред БНТ.

Няма ограничения в срока, тъй като не е събрана достатъчно информация за периода на действие. Така ще имат валиден документ за пътуване в ЕС без ограничение от 270 дни, допълни тя.

Към момента се прилага правилото за 270 дни, това ще е така докато не постъпят данни, че достатъчно хора са имали възможност да си поставят бустер, каза още адв. Шаркова.

Би било проблем, ако човек иска да си постави бустерна доза, но съответната държава не може да осигури такава - подобни проблеми се срещат в държави извън ЕС без достъп до ваксини.

Адв. Шаркова обясни, че изтичат сроковете на тези сертификати, които издават акта на ваксинация. По думите й зеленият сертификат има алтернативи - доказано преболедуване или отрицателен PCR тест.

Както съобщиха от МЗ, в България няма да се променят изискванията по отношение издаването на сертификати, подчерта адвокатът.

Могат да се ползват сертификати за преболедуване, наличие на антитела или диагностициране с бърз тест.

Винаги, когато в някаква степен ограничаваме правата на хората, трябва да видим с каква е цел това, в случая това е запазването на здравето и сертификатите са подходящата мярка, обясни още адв. Шаркова.

Към момента само Италия е наложила срок на сертификата след бустерна доза - 6 месеца.