Всяка година близо 130 000 българи, които заемат публична длъжност, трябва да декларират своето имущество и интереси. Седмица преди крайния срок само половината от задължените са подали своите декларации. А след месец ще бъде готова и опростената форма за попълване. Според председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров са необходими и още промени, предава Нова тв.

Законът изисква всяко лице на публична длъжност да подава декларации - при постъпване, ежегодна и при напускане. Те са много подробни - описва се имущественото състояние на семейството, в или без брак, както и на непълнолетните деца.

"Срокът по закон е 15 май, а 15 юни е срокът по изключение. Затова призовавам всички да побързат с подаването на декларации, защото иначе следва тежка процедура за имуществена проверка на цялото семейство за 10 години назад", поясни Цацаров.

"Ако се декларира нещо повече, това не е проблем. Декларира имущество на съпруга и непълнолетните деца. Декларираното в чужбина се проверява по-трудно", поясни Цацаров.

Първият закон Петканов регламентираше гражданската конфискация на престъпно имущество, но само след влязла в сила присъда. В следващите два такава присъда не се изискваше. Сега предстои ново прекрояване.

"Този закон при всички случаи подлежи на ремонт. Разговарял съм и с народни представители от опозицията. Тук не става въпрос да ликвидираме публичността на имуществото, а става дума да решим кое се декларира, на каква стойност, какво се проверява и как да изглеждат тези прословути декларации. Тук няма опозиция и управляващи. Може би сега темата с хазарта е актуална, но по същия начин стои и спортният тотализатор както и лицата, които са упълномощени като възложители на обществени поръчки. Може да се мисли и трябва да се мисли дали трябва да декларират всички лица, които са изпратени на работа в Европейския съюз", каза Цацаров.