Държавата изчислява и изплаща обезщетенията им на базата на работните дни в месеца, които са 19 от общо 31 календарни дни този месец, предаде bTV.

Когато Вяра Иванова излиза в майчинство, знае, че ще получава 90% от заплатата си. Пет месеца по-късно разбира, че не всеки месец ще е така и празниците ще стопят голяма част от обезщетението й.

"Получавам над 300 лева, защото се осигурявам на максимума. Обадих се и в НОИ, откъдето ми обясниха, че майчинството се изчислява на броя работни дни, а не така, както си плащам осигуровките”, разказа Вяра.

Към това от НОИ допълват, че майките получават заместващо обезщетение и не могат да имат претенции да получават доходи, както, ако са на работа.

Вяра Иванова смята, че това е не само нелогично, а и крайно несправедливо.

„Държавата не се интересува от това дали аз, като си внасям осигуровките, е Коледа, Великден, 6 май, Съединението, но когато трябва да се плаща майчинството - започват да се интересуват”, възмутена е младата майка.

Зорница Славова от Института за пазарна икономика обясни, че системата на НОИ е измислена така и работи така.
 
 „Осигуровките се плащат, като месечната заплата се раздели на броя на дните. Ако в този месец има 20 работни дни, тогава се води, че ти си се осигурил за 20 работни дни, независимо, че ти си получил еднаква работна заплата с месец с 23 работни дни,” обясни специалистът.
Така през юни ще бъдат изплатени по-ниските майски обезщетения за майки на деца до 1 година и безработни.