Ръст на болните от коклюш след празниците, личните лекари вече могат да имунизират по-рано
В Държавен вестник е обнародвана промяната в имунизационния календар, според която ваксина срещу заболяването може да се постави шест седмици след раждането на бебето
Болните от коклюш продължават да нарастват, като по данни на Министерството на здравеопазването след празниците вече са близо 800, повечето от които деца. От днес започва и по-ранното ваксиниране на новородени срещу заболяването.
В днешния брой на Държавен вестник е обнародвана промяната в имунизационния календар, според която личните лекари вече могат да имунизират бебета шест седмици след раждането.
Следващите две ваксинации срещу дифтерия, тетанус и коклюш също се изместват по-рано, когато бебето навърши съответно 10 и 14 седмици.
С обнародваните промени се препоръчва имунизация срещу коклюш с комбинирана ваксина срещу трите заболявания за хората, родени преди 1 януари 2008 година, при които не е прилагана ваксина срещу коклюш през последните от 5 до 10 години.
Също така се препоръчва имунизация на бременните жени в периода от 27-ма до 36-та гестационна седмица на бременността.
Препоръката важи и за възрастни хора, които са в близък контакт с бебета до 1 г.
Според епидемиологът д-р Христиана Бацелова може да се очаква още увеличението на случаите, но решението на здравните власти не е закъсняло. Тя е категорична, че ваксинацията ще осигури защита.
Пред NOVA NEWS д-р Бацелова отбеляза, че боледуват предимно неваксинираните или хора, при които е минало много време от поставянето на реваксиналната доза. Тя препоръчва в семейство, в което има новородено, всички възрастни да получат реваксинална доза, ако е минало повече време от нея.
Епидемиологът коментира и друго актуално заболяване - Лаймската болест. Експертът обясни, че тя е трудна за диагностициране заради идентичната симптоматика с други болести.
Д-р Бацелова препоръча когато се излиза сред природата, да се използват репеленти, да се носят бели и дълги дрехи. Ако бъде намерен кърлеж, той трябва да бъде изваден и занесен за изследване. Още препоръки за предпазване от Лаймска болест може да намерите тук.