Държавата ще субсидира обучението на 45 781 студенти в 37 държавни висши училища, от тях 38 578 са за образователно-квалификационни степени след средно образование. Това реши правителството днес, което утвърди броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации в България през учебната 2018-2019 година.

През тази година се очаква 56 737 младежи да завършат средно образование. Броят на приеманите за обучение студенти и докторанти е посочен по висши училища, професионални направления, специалности от регулираните професии и по форми на обучение. Съобразен е с оценката на учебната и научната дейност на висшите училища, с данните за реализацията на завършилите студенти и докторанти и с приоритетите за обществено-икономическото развитие на страната.

Максималният брой студенти е определен въз основа на реализирания през миналата година субсидиран от държавата прием и при спазване методиката за определяне на коефициент на висше училище по професионални направления.

Разрешен е прием в три новооткрити професионални направления в две висши училища. Това са професионалните направления "Педагогика" и "Информатика и компютърни науки" в Техническия университет - София, и "Комуникационна и компютърна техника" във Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".

За следващата учебна година се допуска допълнителен прием в осем професионални направления: "Математика", "Физически науки", "Химически науки", "Химически технологии", "Енергетика", "Материали и материалознание", "Педагогика на обучението по..." и "Религия и теология". Това са направления с намаляващ брой студенти, но важни за развитието на отделни сектори на икономиката и обществото.

Определени са 2000 места за наши сънародници от чужбина, които ще се обучават в бакалавърски и магистърски програми в български висши училища. Четиридесет са местата за докторанти. Българската държава ще осигури отново и 150 места за обучение на граждани на Република Македония. Приемът е съобразен с предложенията на организации на българските общности в чужбина и българските дипломатически представителства, както и с желанията на кандидат-студентите при проведената информационна кампания в Албания, Косово, Република Македония, Молдова, Украйна и Сърбия, посочиха от МС.

С решението се утвърждава и приемът на студенти срещу заплащане в държавните висши училища. Предвидени са 10 706 места, от които 6731 след средно образование. Частните университети ще приемат 14 335 студенти, от които 9345 след средно образование. Местата за новите докторанти ще бъдат общо 2742. За държавните висши училища те са 2278, за частните - 154, а за научните организации - 310.

В периода на съгласуване на проекта Министерският съвет прие постановление, с което се отлага влизането в сила на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "Право" и професионална квалификация "юрист". Заради това за учебната 2018-2019 г. се определя прием за обучение на студенти в задочна форма по "Право", се уточнява в съобщението.

Красимир Вълчев: Подготвят се промени в Закона за висшето образование

Приоритет на МОН ще са промени в Закона за висшето образование, които ще засегнат акредитацията, управлението на държавните висши училища и сегашния модел на академично самоуправление, заяви на пресконференция министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, уточнявайки, че се предвиждат четири стратегии, които ще бъдат обсъдени на дискусии. 

Една от тези стратегии ще е за насърчаване на научната дейност във висшите училища, втората ще е за дигитализацията и електронизацията на обучението на студентите, третата стратегия ще е за инвестирането в млади преподаватели в университетите, а четвъртата - за включването в европейски университетски мрежи.

Министърът посочи, че с утвържадаване на приема на студенти за предстоящата учебна година се преструктурира приемът от тези професионални направления с по-ниско търсене на пазара на труда към такива с по-голямо търсене на специалисти. Увеличен е приемът в приоритетните професионални направления - инженерно-техническите науки, аграрните науки и в педагогиката, като се дават допълнителни стипендии на студентите в тези направления.

Голяма част от неизпълнения прием е в частните висши училища, каза министър Вълчев. Той добави, че данните от миналата година показват, че в частните висши училища изпълнението на гласувания прием за студенти е средно 38 процента.