След прочистването с "Ефратски щит" Турция връща хиляди сирийци по домовете им
Наблюдава се масов, подкрепен от Анкара, наплив на турски строителни и други фирми в близки до границата със Сирия градове
Турция активизира дейностите по осигуряване на завръщането на стотици хиляди сирийци, които потърсиха убежище там по време на гражданската война. Турски строителни предприемачи изграждат жилищни и инфраструктурни обекти в сирийския град Азез, който бе разрушен по време на войната в Сирия, предаде Нахиде Дениз за БТА.
В резултат на офанзивата "Ефратски щит", която турската армия предприе през август 2016 г. областта бе прочистена от терористите на Ислямска държава.
Последва масов наплив на турски строителни и други фирми в близкия до турската граница сирийски областен град Азез, с цел възстановяване на инфраструктурните и жилищни обекти и изграждане на нови. Дейността им се подкрепя и от турското правителство, понеже възстановяването на разрушените от войната обекти и изграждането на нови жилища ще направи възможно изпращането обратно на сирийските мигранти в Турция.
Отговорен представител коментира, че тъй като сирийските мигранти са със статут на гости, трябва да се осигурят и съответните условия за тяхното благоприятно завръщане в напуснатите домове.
Тази задача изпълняват турски фирми и предприемачи. Смята се, че така ще се създадат условия за нормален живот и търговско икономическо оживяване на областта.
От друга страна, насочването на турските фирми и предприемачи масово към региона е алтернатива за много от тях, които изпитват трудности поради икономическата криза в Турция.
Източници от региона съобщават, че строителството се извършва с бързи темпове. Турското правителство планира да изпрати стотици хиляди сирийски мигранти, пребиваващи в Турция, в областта на Азез, където обстановката се нормализира след войната.
Турският министър на вътрешните работи Сюлейман Сойлу заяви тези дни на пресконференция, че в Истанбул е забранена адресната регистрация на сирийски граждани. По думите му към момента броят им там е 546 296, но според твърденията на опозицията те са към 1 милион души само в Истанбул, а общо в страната надхвърлят 3.5 млн. души.
"Сирийските мигранти притежават манталитет, поведение и култура, които се оказаха дълбоко чужди на турското общество (...) Всичко това в последно време допринесе за силното нарастване на негативното отношение към сирийските мигранти в сравнение с първите години, когато преобладаваше съчувствие, загриженост за бъдещето им, желание да живеят комфортно в нашата страна", казва социологът Джемал Пекер.
Той подчерта, че международните институции оценяват високо грижите на Турция за сирийските мигранти, но в същото време те се очертават като тежко, непосилно бреме за турската държава на фона на икономическата рецесия.
Според една анкета само 7 процента от турските граждани одобряват пребиваването на сирийските мигранти в Турция.
Едновременно със задълбочаването на недоволството на турската общественост от сирийските мигранти и увеличаващите се искания за тяхното връщане, мнозинството турци изразяват песимизъм, че това ще бъде възможно. В проучване на Европейската банка за възстановяване и развитие съвместно с фондацията на проучване на икономическите политики на Турция се посочва, че 71 на сто от заетите с трудова дейност в страната сирийци не желаят да се върнат в Сирия. Около десет хиляди са регистрираните фирми на сирийски граждани, които се занимават основно с износ.
По данни на турското министерство на вътрешните работи през 2019 г. 79 894 сирийци са получили турско гражданство. За 8 години /от началото на гражданската война в Сирия / в Турция са се родили 405 521 сирийски деца.
До месец май 2019 г. от Турция в Сирия са се завърнали 329 хиляди души.