Чии са Тръмповите острови и ще го бъде ли края на войната
Гръмките изказвания на новоизбрания американски президент всяха смут в Европа и Америка
Новоизбрания американски президент Доналд Тръмп хвърли няколко "бомби" по време на вчерашната си пресконференция, а днес дори пусна в социалната си мрежа карта, която според представите му трябва представлява САЩ (заедно с Канада като 51-ви щат). В нея не е включена Гренландия, за която Тръмп отдавна повтаря, че му у необходима...
Ето какво каза той максимално кратко:
За руско-украинската война е виновен Байдън, защото каза, че Киев трябва да може да се присъедини към НАТО. А Русия много преди Путин е заявила, че няма да позволи това. И Тръмпа може да разбере чувствата на Москва по този въпрос. Надява са краят на войната и преговорите да започнат до 6 месеца. Никой не е направил повече за НАТО от Тръмп - "ако не бях аз, сега алиансът нямаше да съществува", всички членове да харчат по 5 на от БВП за отбрана. САЩ ще преименуват Мексиканския залив в Американски залив. Канада ще стане 51-ви щат. В Близкия изток ще се разрази ад, ако Хамас не освободи заложниците преди встъпването му в длъжност. Дания трябва да се откаже от правата върху Гренландия, която е необходима на САЩ за националната сигурност, в името на свободния свят. Защото в момента китайските и руските кораби са навсякъде там. Китай всъщност контролира Панамския канал, който е жизненоважен за САЩ. Не изключва възможността да използва военен или икономически натиск, за да получи контрол над Гренландия и Панамския канал.
А ето и някои реакции на засегнатите от изказванията на Тръмп страни:
Тръмп даде да се разбере в прав текст, че е против присъединяването на Украйна към НАТО, че то (членството в НАТО) може изобщо да не се състои и че разговорите за присъединяването на Киев към алианса са довели до настоящата война.
Въпросното присъединяване към НАТО е основното искане, което украинският президент Зеленски изказва напоследък като условие за "справедлив край на войната". И, както виждаме, Тръмп категорично го отхвърли.
Що се отнася до друго от исканията на Зеленски (гаранции за сигурност от страна на САЩ, което би означавало американско участие във войната под една или друга форма в случай на нападение от страна на Русия) - по този въпрос Тръмп все още не е казал нищо, но по-рано американските медии спекулираха, че и тази точка ще бъде отхвърлена, тъй като новоизбраният президент на САЩ иска да намали американското участие в европейските дела. А за влизане във война срещу Русия заради Украйна и дума не може да става, каквато бе позицията й на отиващата си администрация в Белия дом.
Подалият оставка премиер на Канада Джъстин Трюдо отново се противопостави на идеята на Доналд Тръмп страната му да стане част от Съединените щати. "Няма никакъв шанс Канада да стане част от САЩ. Работниците и местните жители и на двете ни страни се възползват от факта, че сме най-големите търговски партньори и партньори в областта на сигурността", написа Трюдо в социалната мрежа X.
Министър-председателят на Дания Мете Фредериксен се съмнява, че САЩ могат да използват военни или икономически мерки, за да придобият контрол над Гренландия - автономна територия на Дания. Фредериксен заяви това в интервю за датската телевизия TV 2 на 7 януари. "Нямам достатъчно въображение, за да си представя, че ще стигнем до този момент", каза тя, като отбеляза, че САЩ са "най-важният и най-близък съюзник на Дания". Според нея Дания не желае търговска война със САЩ.
Мете Фредериксен призова жителите да запазят спокойствие и да не се притесняват. Тя заяви, че по-нататъшното развитие на събитията е дискусия с бъдещата президентска администрация на САЩ, а не с журналисти.
През декември Тръмп заяви, че "собствеността и контролът върху Гренландия са абсолютна необходимост" за националната сигурност на САЩ. На пресконференцията на 7 януари Тръмп заяви, че Дания трябва да се откаже от правата върху Гренландия. Той не изключи възможността за икономическа или военна принуда, за да получи контрол над острова. Едновременно с това синът на новоизбрания президент на САЩ, Доналд Тръмп-младши, направи кратко посещение в Гренландия.
На фона на изявленията на Тръмп Дания увеличи разходите си за отбрана на Гренландия, а също така промени кралския си герб, като направи по-видими символите на Гренландия и Фарьорските острови.
Гренландският премиер Муте Егеде заяви в отговор на изявлението на Тръмп: "Гренландия е наша. Ние не сме за продан и никога няма да бъдем за продан." В новогодишното си обръщение обаче той призова за независимост от Дания и премахване на "оковите на колониализма".
Панамските власти не са имали никакъв контакт с Тръмп или неговия екип, суверенитетът на Панамския канал не подлежи на преговори, каналът е само в ръцете на панамските власти, "и винаги ще бъде така" - външният министър на Панама пред Си Ен Ен.
Връщайки се към въпроса от заглавието - чии са Тръмповите острови, отговорът гласи: на Канада са, но не може да се твърди със сигурност, че Доналд Тръмп знае това, а фойерверкът му от изказвания е най-вероятно търсене на силна или объркваща позиция преди предстоящата му инаугурация. От друга страна показателен е "диалогът" между Джъстин Трюдо и Илон Мъск (отговорникът за ефективността в правителството на Тръмп и основното действащо лице неспирно троли Канада и редица европейски страни с изказванията си) изглеждаше по следния начин: "Трюдо: "Няма никакъв шанс Канада да стане част от САЩ" Мъск: "Момиченце, ти повече не си губернатор на Канада, така че няма значение какво казваш".