Ще ги стигнем ли германците
Как да доставим лекарството до пациента максимално бързо?
РЕШЕНИЯ
Това, че в България са достъпни 30% от новите терапии, които се финансират с публични средства и за тях се чака над 700 дни, а в Германия за над 90% от тях се чака 7 пъти по-малко, е много голям проблем не само за страната ни, но и за други държави - членки на ЕС, които имат резултати, близки до нашите. В продължение на предходната статия, в която обяснихме защо и как се случва това забавяне, сега търсим възможните решения.
Проблем в системата на разпределяне на публичните средства за здравеопазване ли е в основата? Или въпрос на управленска воля? "Аз не съм убеден, че нашата държава иска решение на този проблем", скептичен е директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители Деян Денев.
Въпреки парадоксите и недомислиците на родната система, Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации EFPIA публикува за обсъждане доклад " Солидарен подход за диференцирано ценообразуване, основано на принципа за възвръщаемост на инвестициите", в който излага основните характеристики на тази диференцирана система за ценообразуване, базирана на солидарност между държавите-членки за гарантиране възвръщаемостта на инвестициите, залегнал в договорите на ЕС.
Какво означава това, г-н Денев?
Индустрията поема ангажимент да кандидатства за цена и реимбурсация във всички държави максимално бързо, но не по-късно от 2 години от разрешаването за употреба от ЕМА.
2 години е дълъг срок!
Да, но ангажиментът тук е ние да не се бавим с подаването на заявление за реимбурсация, стига националните системи да го позволяват.
Ще се пусне и един европейски портал, в който ще се вижда кои терапии в кои държави са достъпни и ако не са, защо не са достъпни. Това е пълна прозрачност на процеса на включване в реимбурсация и ограниченията. Например, за едно рядко лекарство за България ще пише: Това е рядко лекарство, разрешено е за употреба от ЕМА през 2015г., но в България не се реимбурсира, защото НЗОК не заплаща изобщо за това заболяване. И така компанията не може изобщо да кандидатства. Ето я причината.
И това ще бъде публична информация?
Разбира се! Говорим за европейски портал, в който тази информация ще е видима за абсолютно всеки. Осигуряването на по-голяма прозрачност относно пречките и причините за забавянето на достъпа ще улесни намирането на решения в партньорство с отговорните институции на национално ниво.
Какви други мерки предлагате?
Създаването в партньорство на по-справедлива диференцирана система за ценообразуване, приемане на ефективна общоевропейска система на ЕС за съвместна клинична оценка и споделяне на информация относно прилагането на нови механизми за ценообразуване. Така ние вярваме, че заедно можем да направим следващите стъпки към подобряване на достъпа за пациентите в цяла Европа.
Това е волята на Индустрията. Каква ще е волята на този, от когото зависи това да се случи, тепърва ще разберем. Оставаме да следим процеса.
(Очаквайте продължение, в което г-н Денев обсъжда сложния механизъм за достъп на терапии за редките болести)