Пет милиарда долара годишно са генерирани от производството на каптагон по време на режима на Баас в Сирия, се казва в турски експертен доклад, за който съобщава изданието "Хабер Глобал".

Според Бюлент Кълъчтепе, бивш директор по сигурността, след началото на гражданската война в Сирия през 2011 г. производството и търговията с каптагон и амфетамини са достигнали връх.

"По време на управлението на Башар Асад Сирия се превърна в наркодържава, в която производството и търговията с наркотици стана един от най-доходоносните източници на режима", заяви той пред "Хабер глобал".

Правителството на Асад в Сирия бе обвинявано от САЩ и други страни, че печели от производството и продажбата на пристрастяващия, подобен на амфетами, стимулант каптагон, който се пласира в целия Близък изток - от фронтовите линии, през строителни обекти до партитата на елита, напомня Ройтерс.

Лаборатория за производство на наркотици в индустриални мащаби бе открита тези дни в западните покрайнини на сирийската столица Дамаск, съобщи агенцията, като се позова на представители на бунтовниците, които свалиха от власт президента Башар Асад.

Снимка: AP Photo/Hussein Malla/БТА

"След краха на режима на Башар Асад има сериозни опасения, че наркопазарът по линията Азаз-Латакия в Сирия може да бъде монополизиран от терористични организации", каза турският експерт, като добави, че в района на Латакия има съоръжения за производство на каптагон, а така също и складове, контейнери и оборудване.

По думите на Кълъчтепе в докладите на турските служби за борба срещу наркотрафика се посочва, че при трансграничните операции на турската армия в Сирия са били заловени големи количества каптагон и амфетамини.

В турските пограничните области и на граничните контролно-пропускателни пунктове на страната също са били заловени различни количества нелегално внесени таблетки каптагон. Според експерта каптагонът е предпочитан от арабите наркотик, който освен това е доста евтин.

Снимка: AP Photo/Hussein Malla/БТА

"Каптагонът се предпочита от арабите и се предлагаше на пазара на Арабския полуостров, особено след 90-те години. След 2011 г. в Турция пристигнаха над 4 млн. сирийски бежанци. Много сирийци се забъркаха в консумацията и пласирането на каптагон", обяснява Кълъчтепе, според когото наблюдаваното в Турция увеличение на каптагона е свързано със сирийските бежанци и арабските туристи. "Но сега голямата опасност е от създалия се вакуум в Сирия по отношение на наркопроизводството", заяви той.

В Сирия и в някои други страни една таблетка може да се купи само за няколко долара, посочва още "Хабер Глобал".