Парламентът отхвърли ветото за партийните субсидии
Партиите ще могат да се финансират от бизнеса
Парламентът отхвърли ветото на президента върху промените в Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г., с които се въвежда финансиране на политическите партии с дарения от юридически лица и еднолични търговци.
Депутатите приеха отново измененията със 129 гласа "за", 84 "против" и 1 "въздържал се". В подкрепа на промените гласуваха от ГЕРБ, ДПС, "Воля" и деветима депутати от "Обединени патриоти". "Против" бяха от "БСП за България" и 11 народни представители от "Обединени патриоти", а 1 независим депутат се въздържа.
С промените се дава възможност за отворено финансиране на партиите - чрез дарения от юридически лица и еднолични търговци, на които се противопостави държавният глава.
В мотивите на държавния глава се посочва, че промените уронват конституционните устои на българската демокрация, а партиите стават зависими от бизнеса, който ще финансира тяхното съществуване.
От "БСП за България" подкрепиха ветото на държавния глава, защото, според тях, с измененията се узаконява корупцията. От ВМРО се обявиха не толкова "за" ветото, колкото "против" закона и смяната на системата за финансиране на политическите партии.
От ГЕРБ отхвърлиха ветото, защото смятат, че един лев на глас не е достатъчна субсидия и партиите трябва да имат възможност да се финансират от частни дарители по прозрачен начин, а не нелегално и незаконно. От ДПС също подкрепиха измененията и изразиха несъгласие с по-голямата част от мотивите на президента.
Приетата от депутатите програма за работа през седмицата включва и прегласуване на закона за ратификация на международните договори за закупуване на самолети F-16 Block 70, на който президентът също наложи вето. По-късно днес законът ще се гледа повторно от комисията по отбрана.
Какво си казаха депутатите
От БСП обявиха, че напълно подкрепят мотивите на президента и ще подкрепят ветото. Филип Попов оспори отвореното финансиране на партиите. "На практика се узаконява корупцията. Официално връщате държавата в онези тъмни мутренски времена, в които имаше държава в държавата. Защото тук старата поговорка ще е напълно в сила - който плаща, той поръчва музиката", каза той.
Тома Биков от ГЕРБ напълно отхвърли мотивите на президента и ги окачестви като лицемерни, предаде БНР. "Президентът казва, че 1 лев е абсолютно достатъчна субсидия за партиите, защото президентът не налага вето върху този текст. Ние ще отхвърлим ветото, защото твърдим, че 1 лев на глас не е достатъчна субсидия и то най-вече за по малките партии и партиите трябва да имат възможност да се финансират и от частни дарители като правят това по прозрачен начин", отбеляза Биков.
Йордан Цонев от ДПС изрази несъгласие с мотивите на държавния глава и припомни, че до 2009-а политическите партии са били финансирани от бизнеса. Не се съгласи и с тезата, че даренията ще са пряко свързани с икономически интерес. "По-добре държавна субсидия в достатъчен размер, а не в размер, какъвто предложи някое шоу", каза Цонев.
Антон Кутев от БСП изрази мнение, че ДПС са против ветото, защото получават финансиране от Делян Пеевски. Според Кутев връзката между даренията, които ще прави бизнесът, и политиката, която ще изиска, е неразривна. "Но е против основите в държавата, в която живеем, и против народа, който по някакъв начин този човек от вашата партия управлява, защото той има много повече влияние върху съвременна България от министър-председателя", каза Кутев.
Обединени патриоти бяха на различни позиции. От НФСБ заявиха, че без допълнително финансиране се обричат малките партии. От ВМРО се обявиха против смяната на модела за финансиране на партиите.
Менда Стоянова от ГЕРБ категорично заяви, че с публичността на даренията, ще е прозрачно кой коя политическа партия финансира.