Главчев: Ако Радев вижда нередности в изборите, може да сезира Конституционния съд
Това са най-охраняваните избори досега, заяви служебният премиер
"Нямам навик да коментирам изказвания на президента. Предложили сме му доклад, на базата на който да вземе своите решения. Той е един от тези, които могат да сезират Конституционния съд. Ако види нередности, може да го направи". Така отговори служебният премиер Димитър Главчев, запитан за позицията на Румен Радев, според когото "обявяването на официалните резултати от изборите предизвиква напрежение и буди въпроси за честността на вота".
Главчев посочи също, че 48 народни представители също могат да сезират Конституционния съвет относно честността на вота, но не и Министерският съвет, допълва БТА. "Вие шегувате ли се, нали ще ме обвинят в конфликт на интереси, че искам да стоя дълго време, ако аз сезирам Конституционния съд", коментира още премиерът пред журналистите.
Служебният премиер заяви, че е запознат с твърденията за изборни нарушения и припомни, че в състава на секционните комисии има хора от всички партии, но няма представители на изпълнителната власт.
Димитър Главчев каза също, че компетентните органи трябва да свършат своята работа. "Това са най-охраняваните избори досега. Най-много досъдебни производства има, най-много отговаряне на сигнали, най-много предупредителни протоколи са подписани и издадени. А за машините - на последните избори проверените машини са 3300. Това е 33 пъти повече от всички избори преди служебното правителство, 33 повече пъти са проверени", обясни Димитър Главчев.
"От МВР и ДАНС са представили доклади, адресирани до президента, Народното събрание и Министерския съвет, в които са дали пълен отчет на това, което е свършено по време на изборите", каза още служебният премиер пред журналисти днес по повод проведените парламентарни избори.
Главчев посочи, че на база на данните трите институции ще могат да вземат своите решения. Той също се е запознал с докладите, стана известно от думите му.
Служебният премиер обърна внимание на оценката на международни наблюдатели на провелите се избори, в частност на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, според която, изборите са били "конкурентни и ръководени професионално от изборната администрация". "Дават добра оценка на организацията на изборите", посочи той.
Главчев отчете като положителен факт по-високата изборна активност на тези избори и изрази надежда да се стигне до създаването на редовно правителство.