Трайков проверява вноса на горива
Енергийният министър Трайчо Трайков поиска от НАП и Агенция "Митници" информация за фирмите с лиценз за данъчни складове за горива в страната.
По-рано през деня министърът е разговарял по същата тема и със заместник-директора на Агенция "Митници" Борислав Борисов и е поискал справка за всички лицензирани складове за горива в страната с техния капацитет и собственици. Трайков очаква от Агенция "Митници" и справка за платения акциз и количествата внесени горива в страната.
Формулата за продажната цена на горивата се основава не толкова на производствените разходи, а е сравнена с разходите за алтернативния внос, заяви вчера Трайков. По думите му, това означава, че цената за вътрешния пазар е съобразена с цената, по която може да се направи алтернативен внос.
Първоначалната ми оценка си остава - най-добрият начин българските потребители да получават горива на възможно най-ниските цени е прозрачност на пазара и свободна конкуренция, отсъствие на картелни споразумения или друг вид договорки, което аз не се наемам да давам оценка има или няма, обясни още министърът.
Заради съмнения за картелни споразумения вносители и търговци на горива ще отчетат как определят цените на заседание на парламентарната икономическа комисия в петък, 1 април.
"Има съмнения за картели, защото цените се различават само с няколко стотинки. Затова на заседанието на икономическата комисия вносители и търговци са поканени да обяснят на какви цени внасят горива, какви разходи слагат и каква крайна цена поставят", каза вчера зам.-шефът на комисията по бюджет и финанси Валентин Николов, който е и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проверява от началото на март дали има картелно споразумение на пазарите за производство на бензин и дизелово гориво у нас.
Миналата седмица бе подписано споразумение между държавата и „Лукойл” за временно замразяване на цените на горивата.
Някои от големите вериги бензиностанции обаче заявиха, че не са ангажирани със споразумението и няма да го спазват.
По искане на управляващите вносителите, производителите и търговците на горива ще бъдат изслушани в парламентарната икономическа комисия в петък за ценообразуването на горивата.
Вчера преговорите във финансовото министерство с представителите на превозвачите за намаляване цените на горивата се провалиха.
"Всички браншови организации напуснахме преговорите, защото реално взеха участие крайно неподготвени хора от страна на правителството, които изобщо не знаеха за какво става дума. Категорично отказ за всичко, което поискахме”, коментира днес председателят на Българския съюз на товарните превозвачи Валентин Бянов пред "Фокус".
Едно от предложенията на превозвачите за сваляне на цената на горивата е да се премахне биокомпонента от дизела. Транспортия министър каза днес, че премахването на биокомпонента е залегнало като предложение в новия Закон за възобновяемите и алтернативни енергийни източници и биогоривата, който предстои да бъде обсъден на второ четене в парламента. Той не уточни с колко това ще намали цената на горивата за потребителите, но предположи, че става дума за около 10 стотинки.
*Новината е актуализираха в 18 часа