Коментари - Бъдни вечер - с бъдник и божичник | dnes.dir.bg
назад

Бъдни вечер - с бъдник и божичник

Днес се празнува един от най-светлите християнски празници - Бъдни вечер, който се чества семейно от всички християни. Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Исус Христос.

Обратно в новината

Коментари - Бъдни вечер - с бъдник и божичник | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

здраве на всички българи християни

гневен хареса ми ...дървосекаче бог е един:)

Желая на всички - да бъдем здрави и да заживеем по-добре още от утре! Честит празник!

До до Железния префект Все пак наздраве и кой разбрал - разбрал, Брато. Това по кой календар те кара някой да се съобразяваш не значи че е миродавен. Виж кога празнуваха католиците, кога празнуваме ние и кога руснаците и сърбите. А е толкова просто с природните стихии- зимното слънцестоене е винаги на Инажден- краят на Годината .

Кому е нужно да разлайваме (с коментарите ни ) кучетата в тази нощ !? Тиха нощ . Свята нощ . Толкова ли ни е трудно да кажем, че всеки е имал най-различни съседи и е играл с тях, техните деца и внуци ? И понеже отдавна живеем в След края на света - нека (поне се опитаме да) възстановим това което сме . Весели празници и (дано започнем) да я караме умната ! (.... и понеже - ГНЕВЕН (24.12.2009 г. 09:46ч.) - боговете едва ли биха се занимавали само с нас .... да запретваме ръкави и дано сме здрави)

Весела Коледа на всички! Нека в навечерието на най-светлия празник си пожелаем да бъдем по-добри, да се обичаме повече и да повярваме в доброто. Да бъдем живи и здрави и усмивката да не слиза от лицата ни.

Много рано я подкара,бе братчет!Ние като празнуваме нова година,ти вече ще правиш Гергьовден по вечния календар на горнотракийските зеки и зевзеки.Ама карай,н лошо!А наздраве,то поводи винаги ще се намерят.

Скъпи братовчеди, така се обръщам защото останахме толкова малко че не може да не сме роднини или сватове, Честити ви празници! Добре е да видим откъде идват корените на най-съкровенните ни празници. Днешната фасада е от гръкомански юдаизъм наложен с кръв от Борис , като камъните върху които са клани българските аристократи и днес стоят в Плъсковъ. Преди налагането на гръкоманството , и последвалото го противостоене от Богомилството, в България се празнуват хилядолетни традиции преминали в българският вариант на Християнството без никакви противоречия. Християнството на създателя на Доростолската Епархия и пръв приятел на Константин Велики - Епископ Урфила. Та скъпи сънародници, чернодрешковото гръкоманство не успява да изтрие съвсем корените на традициите ни. Най-големите български празници са 21,22,23 декември по грегорианския календар. Съответно Иняжден-денят на Зимното Слънцестоене, Млад Бог, Млад Ден който е последният ден на Годината . 22 декември е Нулев ден в Българският календар-няма име и не влиза в нито един от месеците. Нарича се Колада, Коледа или Божич. Най-големият ни празник , посветен на първичната невидима сила на Сътворението , която стои в основата на всичко видимо и невидимо. 23 декември е Нова Година или Сурва Година, първият броен ден на новата година - Винаги Неделя. За да не останат със съмнения някои фанариоти и Киряк Стефчовци в припознаването на римските Календи с Нашата Коледа, Колада, Кол-лада Начало +Ред , което напълно обосновава смисъла на празника - Начало на подреждането. Тези празници са винаги на една и съща дата и винаги в едни и същи дни на седмицата , защото са по Българският Слънчев Календар . Не по гръкоманските и юдейски празници броени по Лунния календар , откъдето се получават разминаванията в дните при всяка следваща година . Честита ни Нова Година скъпи братовчеди! Да си пазим традициите завещани ни от достойни предци, защото ако ни ги отнемат и тях, няма да сме братовчеди и българи а население на територията Булгаристан, Задунайская Губерния, Натовска военна база. Излела ми стара майка Излела ми утъ сарае, Фъ десна хи рока ясна борница Ясна борница ясенъ огънь, Фъ лева хи рока бела книга Бела книга царну писму, Рукнала са подрукнала, Гласумъ рука песна пее Песна пее бела книга Бела книга царну писму: Бре юнаци луди гидии, Вутре си е Баденъ вечерь. Дуръ даизгрее ясну сланц Съсъ сланце личенъ-день Личенъ-день Коледовъ-день. Коледа Бога на земе-та, Златна си тоега носи, Та са шета пу земе та Утъ града фъфъ града, Утъ селу на селу, Утъ каща на каща, Дуръ да ми са сланце изгрее Сита си земе прошеталъ Па са качилъ фъ Бела гора, Седналъ си пудъ даро-ту, Пудъ даро-ту на белъ кладенецъ, Та си сииръ чини.....

Християните празнуват Рождество Христово , а езичниците Коледа! Божества на славяните : КОЛЕДА, КОЛЯДА, БОЖИК - слънцето-младенец, зимното слънце, бог на зимното слънцестоене. Славяните му се молят да порасте по-бързо и отново да се превърне в благото пролетно слънце Ярило, за да донесе нов живот след зимата. Бог Коледа се почита в периода 25 декември - 6 януари. Почитат го като приносител на надеждата, веселието, пиршествата. В негова чест пеят коледни заклинателни песни, вещаещи богатство и благополучие на рода и дома.

Бъдете живи и здрави всички! Бог да ви благослови.

Ами защо не си пусна фиша от ТОТОТО бе чадо? С този мързел и завистливост, въобще няма да видиш и лев в джеба си.

Всички да сте живи и здрави и Бог да ви благослови! Весели празници!

Весели празниици на всички! Да сте здрави, весели и щастливи! На трапезат трябва да има седем или девет ястия, а не шест както е на картинката.

кой от вас,дето сте станали по-добри и човечни с коледния дух,иска да ми плати сметката за тока?

Какво като празникя има и езически отклонения.Религиите са смесени.Оставете това за духовниците,да има какво да правят иостояват. Ние да почитаме и празнуваме.

Това е най-хубавата черта на българина!! И той я следва с непоколебимо постоянство! Тя ни е спасявала и пак ще ни спаси! Здрави, живи и весели да сте всички! Пуснете Коледа в домовете и душите си и ще видите как света става по-добър! Весело посрещане на Рождество Христово! Важното е да разберем и приемем посланието на този ден, а именно - да сме добри и човечни. Как ще го отбележим е подробност. Нека всеки го празнува така, както го разбира и усеща. Весели празници на всички! Не винаги човек трябва да разбира традиции, наследени от поколения, за да ги зачита. Пожелавам наистина вълшебна Коледа на всички, които този празник ги топли (в пряк и преносен смисъл). Най-хубавият празник!!! Нека да сме здрави, спокойни и щастливи!!! Нека децата ни се приберат по домовете си от чужбина и тук да заживеят спокойно. Скъпи приятели, Празниците стават все по-малко, така че важното е да ги има! А кой и как ще ги празнува, си е негова работа. Бъдете здрави и весели! Честита Ви Коледа и повече успехи през новата година! (А в Стара Загора за десерт - обилно количество обгазен въздух от нашите американски приятели). Да сме живи и здрави, макар че за някои сме излишни и явно им пречим. Геноцидът продължава.

Моля, не обръщайте внимание на д-р Зенгинова. Написаното е съзнателна антихристиянска провокация...

cestita koleda na vsicki hristiani

Здраве и щастие на Н.В. Цар Симеон Втори Сакскобургготски! Свят и истински Българин! Само добро и за вярващите в Него!

Трябва ли да се упрекваме, че традицията съчетава християнство и езичество, а и при кой народ е чисто християнство? Ако има истинска любов и доброта, ще ни се простят тези отклонения от догмата...И може би форумът днес би могъл да мине без спорове и поучения..., а разказите за обичаите са интересни.Български обичаи! Весела Коледа на всички ви!

Благодаря! Да си жива и здрава,както и всички около теб!!!

Важното е да разберем и приемем посланието на този ден, а именно - да сме добри и човечни. Как ще го отбележим е подробност. Нека всеки го празнува така, както го разбира и усеща. Весели празници на всички.!

Тук ясно се очертават два лагера- едните държат на традициите, като твърдят, че без тях Коледата е невъзможна, а другите държат на това, което пише в Библията и на същността на празника- раждането на Исус Христос. Най-добре го е обяснил ЗАЩОТО (един от коментиращите). Но основното тук е имате ли вяра в Бог? Ако за вас Исус Христос е само една красива легенда, която е добре да си представяме, че се е случила (както хората вярват в Дядо Коледа- те не вярват сериозно и реално, че той съществува, а само си го представят, защото мислят, че това ще ги направи по-добри и т.н.), тогава не се заблуждавайте- вие НЕ СТЕ ХРИСТИЯНИ, макар и да се пишете православни! Може да сте православни, католици, протестанти или сектанти- Бог не дели хората на различни деноминации- Той гледа в сърцата им- имат ли вяра в Него или не, без значение какви се водят? Вярата е нещо съвсем реално осъзнато- днес никой не смята, че хан Аспарух, цар Симеон, Васил Левски и др. са легенда- всеки ги приема като исторически факт. Така ли е обаче с Исус Христос и това, което Той е направил? Ако е така- тогава наистина вярвате, но ако за вас е само легенда- не се заблуждавайте. Все пак- весели празници на всички!

Това е най-хубавата черта на българина!! И тоя я следва с непоколебимо постоянство! Тя ни е спасявала и пак ще ни спаси! Здрави, живи и весели да сте всички! Пуснете Коледа в домовете и душите си и ще видите как света става по-добър! Весело посрещане на Рождество Христово!

А в Стара Загора за десерт обилно количество обгазен въздух от нашите американски приятели.Да сме живи и здрави, макар че за някои сме излишни и явно им пречим.Геноцида продължава.

Tradicia ot srednovekovieto... skuchen obichai s dosta testeni izdelia

Пожелавам Ви мили хора, този свят празник да докосне сърцата ви без значение дали е християнски или езически.Смирението и опрощението е единственото, което може да ви донесе щастие и да изпитате вълшебството на празника. А колкото до бъдника и ястията- всеки да направи това което му е на сърце и във възможностите. Весели празници ФОРУМЦИ !

Скъпи бат Бояне,да си жив и здрав и дано да има повече хора като тебе!!!Весели празници!

НЕ СМЕСВАЙТЕ ЕЗИЧЕСКИТЕ ЕЛЕМЕНТИ С ЧИСТАТА ВЯРА В БОГА! НИЕ НЕ ЗНАЕМ КОГА ТОЧНО СЕ Е РОДИЛ СПАСИТЕЛЯТ НА СВЕТА, НО ПРАЗНУВАМЕ НА ТОЗИ ДЕН. НИЕ ГРЕШНИТЕ ХОРА ПОЛУЧИХМЕ НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПОДАРЪК ОТ БОГ - СПАСЕНИЕТО! ТОЙ ДАДЕ ЕДИНОРОДНИЯТ СИ СИН ДА ПОНЕСЕ НАШИТЕ ГРЕХОВЕ, ДА БЪДЕ НАКАЗАН НЕВИНЕН ЗАРАДИ ТЯХ, ДА УМРЕ НА ГОЛГОТА И ДА ВЪЗКРЪСНЕ В СЛАВА И ДА СЕДНЕ ОТДЯСНО НА БОГ ОТЕЦ! ИЗПЪЛНИ БОЖИЯТА ВОЛЯ ПЕРФЕКТНО! Римляни 14:17 Защото Божието царство не е ядене и пиене, а правда, мир и радост в Святия Дух. Йоан 3:16 16. Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине нито един, който вярва в Него, но да има вечен живот. РАДВАЙТЕ СЕ ХРИСТИЯНИ, РАДВАЙТЕ СЕ ВСИЧКИ ХОРА, ПОКАЙТЕ СЕ ЗА ГРЕХОВЕТЕ СИ, ПРИЕМЕТЕ ИСУС ХРИСТОС В СЪРЦАТА СИ, РАЗКАЖЕТЕ НА ДЕЦАТА СИ ИСТИНАТА ЗА ПРАЗНИКА, ОСТАВЕТЕ СУЕТАТА И МАТЕРИАЛНИТЕ СИ СТРЕМЕЖИ, НЕ СЛУЖЕТЕ НА СТОМАСИТЕ СИ, ИЗПЪЛНЕТЕ СЪРЦАТА СИ С ЛЮБОВ! иЗПЪЛНЕТЕ СЪЪРЦАТА СИ С БОЖЕСТВЕНАТА ЛЮБОВ, НАРЕЧЕНА АГАПЕ, агапе не е обикновената човешка любов, това е свръхестествена любов. Това е божествената любов. Човешката любов е свързана до голяма степен с емоциите, а агапе е свързна и с волята. Тя в своята същност означава да можеш да правиш добро на тия, които те мразят; да благославяш ония, които те проклинат; да се молиш за ония, които те отвращават; и винаги и навсякъде да можеш да обърнеш и другата си буза; да бъдеш винаги един и същ, без да се поддаваш на настроения, приумици или прищевки; да можеш дълго да страдаш; да не си злопаметен; да се радваш на истината; да можеш да търпиш, да вярваш, да се надяваш и да понасяш всичко и никога да не отпадаш. Нищо не може да победи такава любов. Когато й съблекат горната дреха, тази небесна любов е готова да даде и ризата си. Тя никога не отвръща глава от истинската нужда. Когато й отнемат нещо несправедливо, не иска да й го връщат. Нейното златно правило е да се отнася към другите със същото внимание и грижа, с които би искала да се отнасят към нея самата. Венецът на тази любов е Исус. Той даде живота си за нас от любов към нас грешните. Ние сами не можем да постигнем такава любов. Единствен Святият Дух може. И ние чрез Него. НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ ДА СЕ ОГЛЕДАТЕ И ДА ВИДИТЕ БЕДНИТЕ И САМОТНИ ХОРА В ТОЗИ ДЕН, ДАЙТЕ ИМ ОТ СВОЯТА ХРАНА! КАЖЕТЕ ИМ ДОБРА ДУМА! ОБИЧАЙТЕ! БЛ НА БОГ ЗА ВСИЧКО!

И НА ТОЗИ ВЕЛИК ПРАЗНИК БЪЛГАРИНА СИ ОСТАВА ПРОСТАК . ВЕСЕЛА КОЛЕДА НА ВСИЧКИ!!!

До Тя Чудесна приказка, благодаря ти че я сподели с нас. Весела Коледа на всички, без значение с какви обичаи ще я посрешнете

и да не забравите постната пица на Дянков!!! Че ще я ядем цяла година!!!

Най-хубавият празник !!! Нека да сме здрави,по-спокойни и щастливи !!!Нека децата ни се приберат по домовете си от чужбина и тук да заживеят спокойно.Нека Бог да ни пази и помага !!!

САМО ДА ПРИПОМНЯ 7,9 ИЛИ 12 ЯСТИЯ. 7 - ДНИТЕ НА СЕДМИЦАТА. 9 - МЕСЕЦИТЕ ЗА ИЗНОСВАНЕ НА ДЕТЕТО. 12 - МЕСЕЦИТЕ В ГОДИНАТА. ВЕСЕЛИ ПРАЗНИЦИ. ТРАДИЦИИТЕ СПЛОТЯВАТ СЕМЕЙСТВОТО. НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ И МОЛИТВАТА ОТЧЕ НАШ!

Скъпи приятели, Празниците остават все по-малко,така че важното е да ги има! А кой и как ще ги празнува си е негова работа. Бъдете здрави и весели! Честита Ви Коледа и повече успехи през новата година!

Това си е езически празник, приспособен от християнската църква да пасне на нейната доктрина и хората да се молят вместо на езическите богове на бога на същата тази църква!

продъжаваме езическите традиции да смесваме с християнството

Четири свещички горели бавно. Първата казала: АЗ СЪМ СВОБОДАТА!Никой не може да съхрани моята светлина.Мисля,че трябва да угасна.Нейния пламък станал много малък и тя угаснала съвсем. Втората казала: АЗ СЪМ ВЯРАТА! Аз съм най-наранена и няма смисъл да горя повече.След думите и повял нежен полъх и тя изгаснала. Спонтанн проговорила третата свещичка:АЗ СЪМ ЛЮБОВТА! Нямам повече сили.Хората ме отблъскват и не разбират колко важна съм аз.Те забравят да обичат дори най-близките си хора.И после изгаснала и тя...Едно детенце влязло в стаята и видяло,че трите свещички са изгаснали.О,защо не горите повече?Детето много се натъжило... Тогава започнала да говори Четвъртата свещичка:Не се страхувай!Докато аз горя ще можем да запалим останалите.АЗ СЪМ НАДЕЖДАТА! С блеснали очички взело детето свещичката на надеждата и запалило отново другите... ПЛАМЪКЪТ НА НАДЕЖДАТА ТРЯБВА ДА БЪДЕ ВИНАГИ ПРИ НАС...ТАКА ЩЕ ЗАПАЗИМ ВЯРАТА,СВОБОДАТА И ЛЮБОВТА ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА! Весели празници на всички! И на тези,които вярват и на тези,които не вярват! Нека Бог озари дните ви,за да бъдете здрави,весели,щастли

Здравейте чета коментарите и се смея....Мои приятел е вещ в тези неща и надълго ми е разказвал, че в цъквите не трябва да има икони, че жертвоприношенията/г за курбани и т.н./ са забранени и т.н,. но какво остава за бедния българин да вярва и да направи нещо в което да вярва, това му е останало. Всеки сам избира дали ще има трапеза, дали ще ходи в чужбина или ще си легне... Важното е, че много хора се радват на този празник и се надяват, че все някога ще се оправи живота им. Надеждата крепи човека, а кои как я изразява си е негова работа. Желая Ви весели празници и много здраве

Приятно изкарване на хубавия празник!

Голяма част от Българите не се интересуват от раждането на Спасителя а от езически обреди и обичаи! Но такива са те - Православни атеисти! Моята молитва за тези хора е да открият Исус от Назарет през новата година и след една година да празнуват неговия Рожден ден!

Ако прочетете внимателно Библията ще разберете, че Исус Христос е роден през пролетта или лятото, а Коледа е езически празник. Всички тези обреди са от предишната ни вяра и не я подценявайте, защото и юдаизмът и християнството са заимствали много от нея.

Странни хора сме ние българите, да.И аз не съм изключение.Идва най-християнския празник и ние се готвим да го посрещнем по стара наша традиция. От тесто върху хляба се оформят изображения на нивата и домашните животни. А рекъл е Господ във 2 заповед: Не си прави кумир, или какво да било подобие на нещо.... Нашат традиция обаче е вдъхновение дори за Хари Потер и затова слагаме един пън да гори, та да Му помага да се роди, на Него, един Господ Иисус Христос,Сина Божий, Единородния... Подпомагаме го с пън или с китайска изкуствена елха в по-ново време?! После търчим да носим слама под плодните дръвчета.Или пък гоним злите сили с тамян. За да изпитаме пълно смирение в тихата нощ на Рождество слагаме пари в питката (по една за всеки и бележим коя къде е, за по-сигурно) - зер да се знае кой командва на тази земя докато стане време за Царството Господне.В дните след Коледа християните по света се събират и се радват за раждането на Божия Син. Ние по традиция се заемаме с прасето. Най-старателно броим манджите на трапезата, но почти никой не знае Символ Верую. После ходим по домовете да набием стопаните с пръчка, щото това носело здраве ?!? и чакаме да ни дарят с нещо за свършената работа. Следват типично християнските кукерските игри...и така до Трифон Зарезан... Но това си е НАШАТА КОЛЕДА И НИЕ ТАКА СИ Я ХАРЕСВАМЕ!!! Весела Коледа на всички и много здраве и усмивки!!

Като гледам все повече българи чакат тези празници като почивка за да заминат на почивка някъде в чужбина а тези които не ходят сигурно не са им дали заплатите и ще си останат само с първата част на Коледа - постната,

Весело изкарване ,братя християни!!!!!!!!!

Пропуснали сте да кажете, че този празник се нарича и просто Божич - например в Югозападна България.

Все по-добре е да излезем с изтъркани лафове, но да има традиция, семейни ценности и домашен уют.

Ах,ти,Тома Неверни!!!!!!!!!Да не си от някаква секта,бе?! Спри се,поне, днес! На всички пожелавам весело посрещане на Коледа и много,много здраве и късмет!

Родният дом, бащиното огнище са свещени за всеки истински българин! Да си припомним с добро предците ни! Да разтворим сърцата си и да дарим с тяхната любов близките и скъпи хора. Три неща са ценни за българина: здравето, свободата и човещината. Да си ги пожелаем взаимно на този светъл християнски празник. Вчерашният ден е минало, утрешният - бъдеще, днешният - настояще. Ако трябва да избираш, живей за мига! Не тъжи за хубавото, което е отминало, а се радвай, защото си го изживял! Живей така, че да не съжаляваш за нищо! Животът е миг, но ако трябва да го повториш, не се колебай цяла вечност! Не позволявай на недостатъците да пречат на достойнствата ти! Ако препятствията не могат да те спрат, значи си ги преодолял. Когато искаш да опиташ нещо ново, припомни си старите грешки! И помни: вярата е силата на човека, надеждата е неговият неумиращ стимул, любовта е реалният му живот! За да се радваме на живота ни трябва добра дума и усмивка. Колко е просто и колко трудно постижимо. Да си пожелаем политиците ни да станат по-умни и по-добри! Нека бъдника не загасва цяла нощ в горещото огнище на България, за да може утре новото слънце да изгрее и пред нашия дом! ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!