Швейцария забранява вдигането на минаретата
Над 57 процента от швейцарците са подкрепили забраната за строеж на минарета, показват окончателните резултати от днешния референдум в страната, предаде Франс прес.
Обратно в новинатаКоментари - Швейцария забранява вдигането на минаретата | Днес.dir.bg
Коментари
Ей, големи смешници са някои хора тук. Швейцария не е в ЕС и именно затова може да си позволи такъв референдум и собствена политика. Тук в БГ има Хелзингски комитет и разни други такива нравоучителни организации, които пробутват минарета, права на циганите да крадат и да не плащат ток и т.н. Впрочем, правете разлика между минаре и джамия - мюсулмански храмове (джамии) има в Швейцария, но няма минарета с викащи ходжи, още по-малко с мегафони и други помощни технически средства за призоваване на вярващите. Има и доста храмове на други религии. А в Цюрих през еврейския квартал нощем на Шабат не можете да минете с кола! Има спуснати бариери на улицата. И това е ГЛАВНА градска улица! Т.е. хората са толерантни към религиите, но спокойствието на гражданите НЕ може да бъде нарушавано по никакъв начин. Браво на швейцарците!
Браво, пример за подръжание . Да махат минаретата , след това джамиите и накрая цялата ислямска паплач !!!
Тия резняци ще ни завземат дори и единствената джамия в София трябва да буде саборена !!! 5века....
Браво,имало все още свеж разум в Европа. Които иска минарета има държави от изтока,където може да им се наслаждава на спокойствие ;))))).
e mi da koi shte ti iska teroristi !! aAAA? po dobre dalech ta da si mi po aren, tehnata religia e na 1600 g ! ta nashta xristinskata predi 300 g sme goreli xora jivi. te sa mnogo nazad. a i korana ne im e baran kato nashta biblia! nashta biblia veche koito i da ia prochete razbira samo edno ! ( che e edin liuboven roman) ! no korana ako popadne v 1000 race ! v 1000 se razbira po razlichen nachin!
Нека първо рязаните минарета да дадат пример, като допуснат в техните държави ние християните свободно да си строим църкви. Да, ама не. Там християните биват убивани или в най-добрия случай малтретирани по най-кошмарен начин. Така че, марш маймуни, от континента на белите хора.
скоро и в България ще има референдум по този въпрос и тогава 90% от хората ще кажат не на диваците и тяхната дивашка псевдорелигия....... тогава ще тръгнат булдозерите към кочинките с минарета .... вън диваците от България.
ами браво , аман от толерантност , в саудитска арабия не строят църкви , в края на краищата хората решават какво искат да гледат , аз лично ако има референдум и аз няма да искам нито новини на турски , нито минарета и паметници на незнайни мюсюмани...
Айде сега нали все ни сравнявате със Запада ама само по цени май!Тука ако има референдум ще е същото ама те много добре го знаят и затова не правят а си строят тихичко минарета в китните Родопи и не само там вече. Българио за тебе те умряха...
Браво на швейцарците! Те показват, че са най силните и стари демократи в Европа, разбират демокрация и умеят да я използват за свое добро, с формите на пряката демокрация-РЕФЕРЕНДУ и нейния основен принцип- ДИКТАТУРА НА МНОЗИНСТВОТО НАД МНОЗИНСТВОТО. Швейцария е красива защото има църковните камбанарии. С минеретата няма да е същата. И България е красива със своите древни и прекрасни ортодоксални църкви, нямащи ги никъде другаде в Европа, уникални паметници на културата, плод на традиция от 17 века(християнското е от 3 век по нашите земи, а църкви има от 4 век). Защо ние позволихме да се построят след 1989 г. над 1500 джамии незаконно, с пари идващи от вън и то по ПЛАН НА ТУРЦИЯ за исламизация, турцизация и денационализацията ни? Защото не сме с развитото демократично мислене като швейцарците, не знаем, че демокрацията е железни обществени норми и правила, които са вид имунна система на обществото срещу политическия бандитизъм и ЩИТ срещу всякакви опити за денационализация, срещу рушене устоите на държавата, нацията и основната култура на обществото. Точно като използваме примера на швейцарците е нужен да се проведе у нас НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУМ за съдбата на изградените след 1989 г. абсолютно НЕЗАКОННО джамии у нас,. Всички те трябва да се срутят, защото е анархизъм и против интересите на нацията и според правилата на истинската демокрация не може и не е никак не е толерантно храмовете на малцинството да превишават храмовете на мнозинството.Трябва да използваме формите на демокрацията-РЕФЕРЕН които Стара Европа уважава и приема. Никой европейски съд за правата на човека няма да каже копче за това решение на швейцарците, нито за нашето решение за разрушаването на незаконно строеното. ideyazabulgaria.org
ПИЧОВЕ ТОВА Е НАЧАЛОТО!!! ШВЕЙЦАРИЯ БЕШЕ ПЪРВА!!! СЛЕД НЕЯ ВСИЧКИ ЩЕ ПОГНАТ ПОГАНЦИТЕ!!!
Ама това е Швейцария, а ние? При това те не са били 5 века под турско присъствие, нито граничат с ислямска държава! И пак не искат разни ходжи и да вият денонощно от тези минарета. Ама смее ли наш управник да направи такъв референдум. Особено като се знае предварително, че резултатът ще е НЕ с огромно мнозинство!
Какъв съд за правата на човека бе ? Някой друг да решава как хората да живеят. Въпроса е кога някоя партия ще направи същото в България. И не само по този въпрос, а и по редица други фундаментални въпроси като този - защо циганите в България не си плащат сами тока, водата и защо ползват общински и държавни площи за да си строят незаконните гета
като прочета думата свободи и се сещам само за повредения български език на ДПС. свобода даже в множествено число пак е свобода, неграмотници !!!
Браво, ето една европейска държава как се справя с помаклъка си . Нека да бъде за пример за наще депутати!
Тези защитници на най-различни права заедно с икономистите ще затрият света. А този виден интелектуалец да отговори първо на въпроса защо не живее в някоя държава, в която основна религия е исляма, а предпочита гадния, мръсен, жесток, неправоверен и т.н. капитализъм в християнски държави.
Posdravajvame gi i taka tajbva da bade navsajkade po sveta.Minareta v Turzia. Musolmanite otivat tam kato gosti sastoajvat se rajdat deza i taka savladajvat sveta .Vseki da si snae darzavata.Ostavash tam no si bes prava.
Да, по принцип свободомислещи и некомплексирани хора не биха гласували така. Ама останаха ли такива някъде? А и мюсюлманите нямат ли принос за такава реакция? Банално е, но макар че не всички мюсюлмани са терористи, ПОЧТИ всички терористи са мюсюлмани.
Аз предлага в целия европейски въюз да се забрани строежа на нинарета. Явно, че хората неискат минарета.
Браво на Швейцария и швейцарците. Сега е ред на Австрия, Германия, Франция, Великобритания. И лека полека ще дойде и до тука тая забрана
Трябва да осъдим липсата на религиозна търпимост и да ги призовем да спазват правата на човека! Няма само те да учат нас, я!
Много ми е интересно как в ислямския свят би се посрещнало строенето на църкви и катедрали.
Ще ги забранят ми, щото са по-глупави сигурно, а? А нашите дупедавци ще ни вциганячват отвсякъде!!!!!
Най хубавата новина от Европа и света днес. Поздравявам швейцарците за мъдрото и правилно решение, което са взели
Podkrepiam napalno chveizarzite,vse pak v nikoia musulmanska strana ne e razre6eno stroeneto na zarkvi...
аз предлагам, когато в ислямският свят започнат да строят църкви и катедрали и никой да не възпрепятства посещението им, нека да си строят. Но се появява друг ? кой иска да живее в пустиня... И защо да се съобразяваме с желанието на някакви си заселници, като не им харесва да си ходят.
Рефлексите на швейцарците са живи. Скоро всеки , който иска да си припомни с носталгия старата Европа ще трябва да пътува до Швейцария.
катастрофално е всеки да строи каквото си иска; нищо катастрофално няма в това строителството да бъде съобразявано с мнението на гражданите. Видяхме тука като строи всеки квото си иска какво стана
Съвсем правилно и логично решение. В Швейцария няма традиции в изповядването на Ислям и всички мюсулмани са външни за Швейцария хора. Има много малко швейцарци - главно от смесени бракове, които изповядват ислямска религия. Но това не са представители на местното коренно население, и хората съвсем правилно не желаят да се нарушават местните традиции в услуга на чужденци, каквито и да са те. На който не му харесва - прав му път! Швейцария очевидно не е родната му страна.