Световноизвестен учен се оказа... от Плевен
Русенският професор по социална психология Петър Иванов е попаднал при работата над своя книга на информация за българските корени на един от най-известните психолози на новото време - Джейкъб Морено.
Обратно в новинатаКоментари - Световноизвестен учен се оказа... от Плевен | Днес.dir.bg
Коментари
Абе никой ли не му прави впечатление... Изгонени от Испания и се заселват не къде да е, а в Османската Империя - където си рая, независимо от националността ти? Нещо в училище друго сме учили за ония времена, ама кой греши ми не е ясно.
А в Плевен къщата на архитект Дандалов, който в началото на 20-ти век е имал големи заслуги за изграждането на града и за когото днес изключително малко хора знаят, е закупена от фондация на името на Морено. Вероятно създателите на фондацията са знаели за тези корени но защо почти нищо не се прави за запазване на паметта за хората, които са живели и работили тук, в България и за България. Дори въпросната къща, която беше с много интересна архитектура вече след ремонтите на новите собственици не е същата. А знаете ли колко интересни къщи вместо да бъдат запазени вече ги няма.
Освен, че hhh (16.09.2009 г. 10:15ч.) и аз (16.09.2009 г. 09:52ч.) имат много прецизни наблюдения, не беше ли по-изискано от страна на ДирБг преди да публикуват каквото и да е, да потърсят контакт с фамилията Леви ?!
Dokaoga shte zanimavate horata s gluposti. Kakvo bulgarsko ima v toya evrein ? S kakvo se goreete. Psiholog! Ha ha. Nai golemite psiholozi sa v Pravoslavnata Curkva a ne tiya evreiski sharlatani, koito ne mogat da vi pomognat s nishto nito na toya nito na onya svyat.
погледът на българите спрямо света, сравнен с този на евреите е като шума на свръхзвуков самолет сравнен с шума на Ламборгини или дори Бугати. Като тръгнат да се състезават с другите коли от Бугатито се чува само бърз звук от фученето и оставя на място всякаква конкуренция. Свръхзвуковия самолет обаче е се чува като тътен, но колкото и да се взираш нищо няма в небето просто защото е изпреварило и собствения си звук. Това, че наричащите се българи търчат на излети до боядисани дъски нейде по горите си е влияние на еврейската секта на последователите на Христос. Това, че християнството е куцо не означава, че само то е ограничено и че отправния светоглед на базата, от която е тръгнала сектата е със широк светоглед. Важни са резултатите от присъствието на дадено учение. Общо взето евреите са най- добрите ученици на прабългарите ( винаги след като на дадено място пребивават прабългари се появяват данни за поява на дворцово еврейство, като за присъствието на прабългари в Египет преди образуването на еврейския народ се мълчи). Иначе сравнението евреин - българин( като за последния е взет източноправославен) е безмислено. християнството, което е с еврейски корени спъва реланото мислене и севтоусещане, то е като да накараш учителя на учителя да доказва теорема използвайки само знанията на ученика. А и хитър не значи умен.
Това, че Морено го смятат за българин изобщо не е повод за мен да се гордея с това, че аз съм българин. Най-важният повод да се гордея, че аз съм българин е МОЯТ собствен избор - АЗ САМ ИЗБРАХ ДА БЪДА БЪЛГАРИН и винаги съм се гордял с този си избор. А дали Джон Атанасов или Джейкъб Морено, или Наполеон Бонапарт и все така и все така нататък лица с различна съдба са с български произход за мен изобщо не е важно. Важно е само едно: какво аз съм дал на своята Родина, за да я харесват всички, които я зърнат. Искам където и да мина в моята България, след мен да остава по-хубаво! С любов към всички нас, българите!
Джон Атанасов,Рашко Заяков- асистент на Айнщайн,Койчо Метев-създал софтуер за превод в мобилни връзки,Асен Йорданов-създал аербека,Иван Мочев-ядрен експерт в екипа на Вернер фон Браун,Евгени Гъбев-създал липохивар срещу спин,Илия Вълков/Ил Браун/- автор на -Н2О като гориво при реакторен разпад,Васил Абаджиев-най-значим инструменталист на ХХ век,Митхат паша, Талаат паша, Кемал Ататюрк-роден от българка в с.Голо бърдо и др. и др. за които можем само да се гордеем!
Морено ми е чичо, и аз усещам, че имам психичен потенциал, даже когато тройната коалиция взе властта, психиката ми подсказваше, че това ще са най-върлите обирджии и мошеници!И подозренията ми напълно се оправдаха1
По повод на последните коментари: Да си Българин, според мене(както и според чартата на ООН) означава да идентифицираш като такъв, както и да направиш нещо за доброто на България. Нито Цар Борис III нито А. Батенберг са имали български произход, но това не означава, че не са българи. Аз живея в Канада от години забелязвам, че всички, които са дошли като деца или са родени тук се чувстват канадци от български произход, а не българи. А иначе е факт е, че много български евреи са били големи патриоти за България, бият се рамо до рамо с българите в балканската и 1та световна война и дават много жертви там. Би било ужасно нечестно според мене те да са по-малко българи от някой, който е роден в чужбина от родители българи, но няма никакъв интерес към България.