Ако политическият, изборният пазар е открит, аз питам какво пречи на политическите лидери да предложат по-силни кандидатури. Така президентът Георги Първанов коментира изказвания на политици от дясното пространство за „намерения от негова страна да участва самостоятелно в следващия парламент”, предаде БГНЕС.
Георги Първанов даде специална пресконференция по въпроси за изборното законодателство.
"Нека Волен Сидеров да покани най-известните интелектуалци и бизнесмени или пък неговите партийни функционери да се поставят начело на мажоритарните листи и да ги спечелят", каза Първанов. Той категорично опроверга твърденията, че ще участва със собствена кандидатура на парламентарните избори.
Президентът застава зад смесената система на вота, в която гражданите "да могат да избират личности" чрез мажоритарен вот, заяви самият той по време на пресконференцията. Първанов потвърди решимостта си да предложи провеждане на референдум.
Можем да кажем, че на 5 юли (без да потвърди, че това ще е датата на изборите) ще имаме два избора - референдум и парламентарни избори, ако народните представители не подкрепят мажоритарния елемент, заяви той. По-рано той обяви 7 юни като дата за провеждане на евроизборите.
Запитан дали е възможно според него да се създаде стабилна конфигурация в следващото управление на страната и ако не - каква ще бъде неговата роля, Първанов отговори, че има възможност все по-големите сблъсъци и противоречия между и лявото и дясното да ни изправят пред невъзможност за ново правителство. Но добави, че вече има и знаци за диалогичност в политическия процес. Според него е е необходима единна национална програма за съгласие.
Не виждам различие от казаното от президента и позициите, които са заявени от БСП и парламентарната ни група, заяви Ангел Найденов, председател на парламентарната група на Коалиция за България, предаде БГНЕС. Той припомни, че БСП вече са предложили избора на 58 народни представители с мажоритарен елемент по пропорционалната система и имат готовност да предложат чисто мажоритарен избор за 31 народни представители, които да се избират без гласовете за тях да се преливат към тези по партийни листи.
Възможността управляващата коалиция и президентът да ни баламосват с демократични тези в последния момент, не бива да се осъществяват в демократично общество, заяви Елиана Масева, депутат от ДСБ по повод предложенията на президента. Това, което чухме е едно закъсняло послание на управляващата коалиция и означава, че президентът в последния момент им дава алиби, за това, че не успяха да сътворят изборно законодателство, подчинено на амбицията им "да лекуват" политическата система в България. Според нея мажоритарният вот, допитването, късането на връзката между бизнеса и политиката са съществени фактори, но предложенията на управляващите в последния момент, не могат, да се случат.
Нито едно от предложенията за изборите не беше одобрено - да са на една дата, да има мажоритарен елемент, коментира днес пред журналисти кметът на София и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Той беше попитан дали е съгласен с мнението на президента Георги Първанов за това, че може да има референдум за въвеждането на мажоритарен елемент в изборите.
Помолен да коментира идеята за промяна на прага за влизането на коалиции в парламента, Бойко Борисов каза, че е "престъпно деяние дни преди изборите да се сменят правилата". Борисов посочи, че според него от БСП са унизили президента. "Президентът видя каква партия е оставил, добре, че не е в нея", коментира кметът на София, цитиран от БТА.