Това стана, когато армията в Мианмар (бивша Бирма) откри огън срещу тълпите протестиращи в столицата Янгон (бивш Рангун), след като преди това използва предупредителни изстрели и сълзотворен газ, за да разпръсне демонстрациите. Очевидци твърдят, че в района на пагодата Шуедагон са били ранени 17 будистки монаси.
Междувременно се разбра, че Съветът за сигурност на ООН се събира на извънредно заседание за консултации, посветени на кризата в Муанмар, съобщи френският външен министър Бернар Кушнер, чиято страна е ротационен председател на съвета. Европейският съюз вече заплаши с още по-строги санкции режима. Изявлението бе направено, след като военната хунта наложи полицейски час и арестува десетки монаси и мирни граждани, участници в демонстрациите, които събраха 30 хиляди монаси и 100 хиляди граждани.
Вълната от протести срещу военната хунта започна в средата на август, след като правителството реши да повиши цените на горивата и на обществения транспорт. Първоначално рехавите редици на облечените в червено монаси се превърнаха в мощно течение, достатъчно силно, за да отнесе военния режим, който управлява страната от 20 години, коментира Дойче Веле. Монасите са повече от половин милион души в страната и населението стои зад тях. Целта им е ясна: Отдавна вече не става дума за скока на цените, а за това, че омразният военен режем трябва да падне. Никой обаче не знае, докъде ще доведат протестите на монасите, коментира агенцията.
Основен съюзник на хунтата е Китай. Вчера Европа и САЩ заплашиха със санкции в случай, че генералите потушат протестите на монасите. Това естествено ще засегне реномето и на могъщия покровител на хунтата - Пекин.
От друга страна обаче самият Пекин има проблем с будиските монаси, както стана ясно от посещението на Далай Лама в германското канцлерство миналата седмица. Ако населението на Мианмар успее да свали омразния военен режим с мирни протести, то това би означавало сигнал за бъдещето на Тибет.