Руската армия е поела контрола над повече от половината от град Торецк в Източна Украйна, съобщи днес украинската местна управа, цитиран от ДПА.

"Грубо между 40 и 50 процента от града е под контрола на украинската армия. Останалата част от града е окупирана от врага", каза ръководителят на градската военна администрация Васил Чинчук пред украинската телевизия. Източникът добави, че вчера по-нататъшният напредък на руските сили е бил възпрян.

В силно разрушения град са останали едва около 1150 души, от предвоенното му население, наброяващо над 30 000 жители.

Руските войски вече контролират няколко улици в центъра на града.

Руските сили предприемат също атаки срещу съседния град Часов Яр, който се намира на отстояние почти 20 километра.

Повече от две години и половина Украйна се защитава от руската инвазия с помощта на Запада. Въпреки украинското настъпление на руска територия в Курската област през август, украинските войски в Източна Украйна са подложени на все по-голям натиск.

Според руските медии руските войски са започнали големи контраатаки в Курска област и отново контролират някои градове в района. Русия е увеличила масирано силите си там, за да върне района изцяло под контрола на Москва.

За Украйна Торецк е фронтови град от 10 години насам, тъй като се намира близо до украинските територии, завзети от подкрепяните от Русия сепаратисти през 2014 г. Оттогава той се превърна в опора за позициите на Киев. 

За Москва завземането на града, известен до 2016 г. като Дзержинск на името на Феликс Дзержински, основател на бившата съветска тайна полиция, би доближило руския президент Владимир Путин до завладяването на Донбас, отбелязва Ройтерс.

Шолц обеща нова доставка от оръжия за Киев на стойност 1,4 млрд. евро

На този фон германският канцлер Олаф Шолц обяви още 1,4 млрд. евро военна помощ за Украйна до края годината, като каза, че това трябва да бъде сигнал за руския президент Владимир Путин, че Западът няма да спре подкрепата си за Киев, предаде Ройтерс.

Снимка: АP/БТА

Помощта ще бъде съвместно отпусната с Белгия, Дания и Норвегия. Доставката ще включва още системи за противовъздушна отбрана, танкове, бойни дронове и артилерия.

"Това е ясно съобщение към (руския президент Владимир) Путин - че печеленето на време няма да проработи. Ние няма да спрем нашата подкрепа за Украйна", каза Шолц по време на срещата си със Зеленски в Берлин, цитиран от БТА. 

Германският канцлер осъди и руските нападения срещу гражданска инфраструктура в Украйна, които, по думите му, целят да пречупят съпротивата на населението срещу инвазията на силите на Москва.

От своя страна Зеленски благодари за подкрепата на германските власти. "Германия помогна на нашата страна повече от всички други със системите за противовъздушна отбрана", каза Зеленски по време на срещата. "Това са фактите. И тя (Германия) спаси живота на хиляди украинци, като даде на градовете и селата ни защита от руския терор", добави той.

Зеленски нарече "безценни" противовъздушните оръжия "Гепард" и системите за ПВО "ИРИС-Т" (IRIS-T) и "Пейтриът".

Германия е вторият по големина дарител на военна помощ за Украйна след САЩ, но канцлерът Шолц засега се въздържа да изпрати на Киев ракети с дълъг обсег "Таурус".

По време на срещата украинският президент представи пред Шолц и плана си за победа във войната като същевременно продължи да настоява да му бъдат предоставени ракети с дълъг обсег, с които да извършва нападения дълбоко в руската територия.

Подробностите за плана му не бяха оповестени публично. Официален представител на САЩ по-рано го описа като преработено искане за повече оръжия и премахване на ограниченията за използване на ракети с голям обсег.

Двамата държавни лидери бяха единодушни, че Русия трябва да участва в мирна конференция, за да бъде постигнат справедлив и траен мир в Украйна.

"Ясно е, че мир може да бъде постигнат само на базата на международното право. Това ще изисква огромни усилия", каза Шолц. "Няма да приемем мир, диктуван от Русия", добави той.

Посещението на украинския държавен глава в Берлин е в рамките на обиколката му в Европа, след като беше отменена ключова международна среща на върха в американска военновъздушна база "Рамщайн" в Германия. Причината беше решението на президента на САЩ Джо Байдън да не пътува заради урагана "Милтън".