Кирил Маричков загина след инцидент на сцената
Той е паднал от сцената във врачанското село Селановци и си ударил лошо главата, издъхнал в линейката на път за болница
Кирил Маричков е загинал по време на подготовката за концерт във врачанското село Селановци. Трагичната вест беше потвърдена от кмета на селото Росен Добрев. Фаталният инцидент е станал около 18:45 ч. Музикантите от "Фондацията" са били специални гости за откриването на традиционния фестивал "Кукурузени усмивки", провеждан като част от събора на Селановци.
По време на настройването на инструментите 79-годишният Кирил Маричков паднал от сцената и си ударил лошо главата.
Незабавно била повикана линейка, но по пътя към Оряхово той починал. Линейката от Оряхово до Селановци е пристигнала за 7 минути, уточни за БТА директорът на Център за спешна медицинска помощ - Враца д-р Галина Лещарска. Тя допълни, че Маричков е починал по време на реанимационни мероприятия. "Ще се работи по досъдебно производство и ще се уточнят всички подробности", каза още Лещарска.
Легендарният музикант е бил с тежка черепно-мозъчна травма.
Заради инцидента концертът е прекратен. Полиция е блокирала района.
"Започнаха да си настройват инструментите. "Човек падна от сцената!" - само това се чу. Аз видях, че някой падна. В следващия момент чухме: "Кирил Маричков падна, не става!" и след това видяхме, че хората се струпаха около него. В следващия момент погледнахме натам и видяхме, че човекът продължава да не става", разказа пред БНТ очевидец за фаталните мигове. И допълва: "Качиха го в линейката и след няколко минути обявиха, че за съжаление по нелеп начин сме загубили един българин".
По случая е образувано досъдебно производство. След трагичния инцидент всички мероприятия в Селановци са отменени.
Една от последните публични изяви на Кирил Маричков беше на тазгодишните Празници на изкуствата "Аполония" в Созопол. Форумът беше закрит с концерт на "Фондацията". Тогава той каза, че този концерт е специален за него, защото е първата му изява след боледуване, което го свалило от сцената за пет месеца.
През май тази година Маричков прекрати турнето си в САЩ и Канада с групата "Фондацията" заради инцидент, който претърпял у нас малко преди да замине зад Океана.
"Здравейте, приятели! До този момент ние от Фондацията" направихме три концерта в Канада и два в САЩ. Още в България, точно преди да тръгнем за Америка, Кирил Маричков претърпя инцидент. Успя с цената на огромни болки да свири и пее до този момент, но сега болките станаха нетърпими и по препоръка на лекари, се налага да се върне в България за лечение", написаха тогава от групата и допълниха: "Осигурихме му придружител и помощник за полетите и се надяваме всичко да бъде благоприятно! Мислехме да прекратим турнето, но той ни помоли да продължим. Би бил щастлив хората да пеят песните му преди неговата 80 г., а ние обещахме да му изпращаме видеа с пеещата публика. Нека всички, изпитващи респект към него, да изпеем негови песни заедно, тук в Америка. Това ще го направи истински щастлив. Той толкова искаше да направим тези концерти, че това е най-малкото, което можем да направим за него в този момент".
Легендарният музикант си отиде само дни преди да навърши 80 години.
Кирил Кирилов Маричков е роден на 30 октомври 1944 г.. Певец, музикант и композитор, най-известен с работата си в рок групата "Щурците".
Маричков е потомък на видния български революционер и политик Георги Странски. Внук е на видния архитект Киро Маричков, а по майчина линия - на диригента Борис Левиев. Баща му, Кирил Кирилов Маричков, учи право и дипломация отначало в Сорбоната в Париж, после в Лозана. Първи посланик на България във Ватикана след 1989 г. Майка му, Ирина Левиева, е художничка.
Първите стъпки на Маричков на музикалното поприще са рок формацията "Бъндараците". Там свири на бас китара, а през 1967 г., след като Бъндараците се разделят, Маричков и барабанистът Петър Цанков основават Щурците.
Най-големите си успехи като музикант и изпълнител Кирил Маричков постига именно с "Щурците". Групата е създадена през 1967 г., а името ѝ е избрано след конкурс в радио-предаване. Първоначално младите музиканти свирят кавър-версии или композиции на утвърдени поп композитори, но постепенно се ориентират към изграждането на собствено звучене, основано на авторски композиции, отличаващи се със стилово разнообразие - рокендрол, хардрок и прогресив рок. Кирил Маричков е фронтмен, басист, певец и основен композитор на своята група. В списъка на създадените от него песни са хитове като "Рок в минало време", "Вкусът на времето", "Конникът", "Клетва", "Вълшебен цвят".
Щурците са един от съставите, наред с ФСБ, Сигнал и Ахат, които могат да претендират за титлата "най-влиятелна българска рок група на 20 век".
С преустановяването на активната творческа и концертна дейност на Щурците, Кирил Маричков се отдава на солови проекти и обществени ангажименти. Първият му самостоятелен опит е саундтракът на култовия филм "Вчера", включващ песента "Клетва". По-късно издава два солови албума ("Зодия Щурец" и "Искам да кажа"), в записите на които участват както гост музиканти, така и останалите членове на Щурците. Понякога се събира с колегите си от групата за отделни концерти или за кратки турнета, като например "40 години Щурците" през лятото на 2007 г. по повод на 40-годишнината от създаването на състава. През 2011 година той е ментор в "Гласът на България". Неговият отбор стига до финала, но не спечелва конкурса. От 2013 г. е член на супергрупата Фондацията.
През 2019 г. издава албума "75".
Наред с десетки български културни дейци като Васил Найденов, Богдана Карадочева, Тодор Колев, Йосиф Сърчаджиев, Стефан Димитров, Блага Димитрова, Васко Кръпката и др., в началото на 90-те години на 20 век Кирил Маричков активно се включва в движението на демократичната опозиция против управлението на БСП (бившата БКП). През 1990 г. Маричков е избран за народен представител от листата на коалиция СДС в VII велико народно събрание, но по-късно го напуска. По време на предизборната кампания "Щурците" записват популярната песен "Аз съм просто човек", която се превръща в неофициален химн на опозицията.
През 2010 г. е удостоен с орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен за особено големите му заслуги в областта на културата и изкуството.
През 2020 г. получава и най-високото държавно отличие - Орден "Стара планина" - I степен.
Поклон пред паметта му!
НАЙ
Протестът на такситата "превзе" площад "Батенберг" (снимки/видео)
Руски генерал: Ударът ще бъде неочакван. Киев към Запада: Не се поддавайте на напрежение
Украйна изстреля за първи път британски ракети Storm Shadow по Русия (видео)
Нощна атака на Русия с МиГ-31К и Ту-95 на югоизток от Киев (видео)
Върнаха Димо Алексиев в ареста
Украйна изстреля за първи път британски ракети Storm Shadow по Русия (видео)
Руски генерал: Ударът ще бъде неочакван. Киев към Запада: Не се поддавайте на напрежение
Протестът на такситата "превзе" площад "Батенберг" (снимки/видео)
Нощна атака на Русия с МиГ-31К и Ту-95 на югоизток от Киев (видео)
Украйна обвини Русия, че разпространява фалшива информация за предстоящ въздушен удар