"Украйна е сложна страна не само по етнически състав, но и по процеса на създаването й в сегашния й вид", каза Путин пред германската телевизия А Ер Де (ARD), цитиран от ТАСС и БТА. 

Путин предложи на западните държави да работят заедно за постигането на единно политическо пространство в Източна Украйна. Можем да се движим в тази посока, но само заедно, отбеляза руският президент. Той призна, че по въпросите за осигуряване на сигурността подходите на лидерите на Русия и Германия "далеч не винаги съвпадат".

През последните 10-15 години бе поставена добра основа за развитието на отношенията между Русия и Германия и ще бъде жалко тя да бъде загубена, отбеляза президентът.

Ясно е обаче, че Москва и Берлин искат ситуацията да бъде регулирана (...) ще се стремим споразумението от Минск да бъде изпълнявано, каза Путин.

Договореностите от Минск не се изпълняват напълно, според него. Има определени проблеми, свързани с това, че и двете страни в конфликта не оставят част от населените места, договорени в Минск, смята руският президент.

Русия не въоръжавала сепаратистите


Путин отхвърли обвиненията на Киев и на западните страни, че Москва доставя оръжия на проруските бунтовници в източната част на Украйна и заяви, че тези хора сами си набавят оръжията, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

"Откъде идват тяхната бронирана военна техника и техните артилерийски системи? В съвременния свят хората, които водят битка и които смятат, че тази битка е легитимна, винаги намират оръжия", каза Путин в интервюто за А Ер Де.

Путин се зарече, че Русия няма да позволи на украинските власти да унищожат всички свои политически опоненти.

Всички ни казват: проруските сепаратисти трябва да направят това, че трябва да направят онова, повлияйте им така и така. А аз през цялото време питам: „Вие какво направихте, за да повлияете на вашите клиенти в Киев? Защо поддържате само русофобски настроените? Това е много опасно. Ако някой тихомълком подържа русофобията в Европа ще настане катастрофа”, заяви Путин, цитиран от РИА Новости и "Фокус".

Путин посочи, че нито бунтовниците, нито украинските сили са се изтеглили напълно от ключови населени места в тази част на страната, така че да бъде обособена буферната зона - ключов елемент от споразумението от септември.

"Вярно е, че има някои населени места, които въоръжените бунтовнически формации трябва да напуснат, но те все още не са ги напуснали", каза Путин. Той обаче упрекна украинците, че не спазват своята част от споразумението и така дават пример на бунтовниците.

Крим - напълно легитимно присъединен

Президентът на Русия определи като неадекватна реакцията на Запада на присъединяването на Крим, тъй като Москва е действала според прецедента с Косово.
Дълбоко съм убеден, че Русия не е допуснала никакви нарушения на международното право, заяви руският държавен глава.

"Не крия, разбира се, а и никога не сме го крили, че руските въоръжени сили блокираха украинските сили, разположени в Крим", каза Путин. Той добави, че това е било направено не за да бъде принуден някой да отиде да гласува (на референдума за присъединяването на Крим към Русия на 16 март), а, за да се
попречи на проливането на кръв
и да се даде възможност на хората да изразят собственото си мнение за това какво искат да е тяхното бъдеще и бъдещето на децата им.

Разширяването на НАТО

Според руския държавен глава разширяването на НАТО и приближаването му към границите на Русия съществено е изменило геополитическото пространство, расте и броят на базите.

"Нима руски бази са разпръснати из целия свят? Не, базите на НАТО, американските бази са разпръснати по целия свят, включително и близо до нашите граници", каза той.

Путин заяви, че преди няколко години Русия е взела решение да възобнови далечните полети на стратегическата авиация, тъй като не е забелязвала "насрещни стъпки" от САЩ и НАТО.

Путин: Санкциите могат да сринат Украйна

Европа и САЩ, ограничавайки достъпа на Русия до международни капитали, подкопават финансовата база на Украйна, която е редитирана от руски банки, заяви президентът Владимир Путин в интервюто за ARD, части от което бяха публикувани преди два дни.
 
"Към момента наши банки са кредитирали украинската икономика с 25 милиарда долара. Щом нашите партньори в Европа и Щатите толкова искат да помогнат на Украйна, как е възможно да подкопават финансовата й база, ограничивайки достъпа на наши финансови институции до международните пазари на капитал? Искат да сринат нашите банки ли? Но тогава ще сринат Украйна! Те изобщо мислят ли какво правят или не? Или политиката заслепява очите им?", запита Путин.

Санкциите биха могли да навредят на някои руски банки, като ги накарат да поискат предсрочно погасяване на многомилиардните заеми, които са дали на Украйна, отбелязва Асошиейтед прес. Путин даде пример с "Газпромбанк", която отпуснала на Украйна кредити на обща стойност 3,2 млрд. долара.

АНКЕТА: Подкрепяте ли федерализацията на Украйна?