Те обявяват протеста си за 27 февруари, предаде БГНЕС.

"С това отворено писмо ние, Недоволните студенти, искаме да заявим на ръководството на Софийския университет, че категорично сме ПРОТИВ взетото на 30 януари 2013 г. решение на Академически съвет за вдигане таксите за всички специалности на Университета с 8% за учебната 2013/2014 година. Смятаме за изключително неморално във време на нарастваща бедност и безработица, най-старият и престижен университет в България да увеличава таксите за образование", заявяват студентите.

В писмото си студентите заявяват: "Смятаме за позорно да бъдем третирани като "ходещи такси" от собствения ни университет, в който сме се борили да учим и който би трябвало да защитава конституционното ни право на достъпно държавно образование.

Те припомнят на академичното ръководство, че неведнъж заедно са бранили образованието в България.
"Запитваме ви днес какво пречи да бъдем заедно отново? Ние сме против увеличаването на таксите, защото всяко ново повишение затруднява част от студентите да продължат висшето си образование въпреки техните знания и умения. Статистиката е красноречива: по данни на НСИ 22,3% от българите живеят под прага на бедността. По данни на Европейската комисия, всеки четвърти младеж на възраст между 15 и 24 години е трайно безработен. Следователно много студенти сме лишени от възможността да работим, а с това и да заплащаме своето образование", пише в писмото.

В същото време студентите отбелязват, че родителите им нямат възможност да дават всеки семестър още повече пари за такси. 
"Минималната работна заплата (МРЗ) може и да се е покачила с 8%, но същевременно издръжката за живот за последните 4 години се е увеличила с 19.3%. Припомняме и още, че МРЗ в България е най-ниска за целия Европейски съюз", пише в  писмото.

"Студентите не са меценати или спонсори на строителни кампании", казват още бъдещите висшисти. Те призовават Академическия съвет да преразгледа решението си и да отмени увеличението на таксите за всички специалности на СУ. Те са категорични, че няма да останат безпристрастни към това увеличение.
"Ние, Недоволните студенти, пристъпваме към протестни действия", категорични са студентите.

В края на миналия месец Академичният съвет на СУ реши да предложи увеличаване на таксите с 8% от следващата академична година за студентите от всички курсове от всички професионални направления. С предложеното увеличение най-ниската годишна такса в СУ "Св. Кл. Охридски" ще стане 360 лв., а най-високата - 1000 лв., и тя ще е за специалностите "Медицина" и "Фармация".

Увеличение на студентските такси обмислят и други висши училища.
В петък УНСС обяви, че от новата учебна година всички бъдещи икономисти ще плащат между 60 и 100 лв. повече на годишна база.

Темата за таксите предстои да бъде обсъдена и в столичния Технически университет. „Задържахме ги колкото можахме, но вдигането на сумите е неминуемо“, признаха от инженерния ВУЗ, съобщи в. "Преса".

Новите тарифи за обучение ще се коментират и при останалите държавни висши училища. Аргументите са, че поради кризата те не са актуализирани от две години. Въпреки че цените растат, бюджетите за капиталови разходи също са замразени, което принуждава ректорите да пълнят хазната, като вдигат таксите.

По закон размерът на студентските такси може да е до две трети от издръжката на един студент. Тази ставка се определя в зависимост от направлението. Най-евтино излиза обучението в икономическите и социалните науки, най-скъпа е медицината.