През февруари тази година апелативните магистрати признаха Цветан Цветанов за виновен по обвинение за неизпълнение на служебни задължения с цел осуетяване на наказателно преследване срещу 3 лица и така потвърдиха присъдата му, наложена от първата инстанция.

Цветанов бе осъден на 4 години "лишаване от свобода" при първоначален "общ" режим, като получи и забрана за заемане на длъжност в държавната администрация за срок от 5 години.

Бившият вътрешен министър бе подсъдим за това, че пренебрегвайки разрешенията, подписани от съдия, е поставил собственоръчно резолюции "Не!!!" на шест искания за СРС-та срещу бившия шеф на антимафиотите във Велико Търново Орлин Тодоров и още двама души.

Цветанов обаче обжалва решението пред Върховния касационен съд, който го уважи.

Днес върховните магистрати решиха, че
е нарушено правото на подсъдимия да получи правосъдие от безпристрастен съд, гарантирано от Конвенцията за защита правата на човека и върнаха делото за ново разглеждане от Софийския апелативен съд.

Върховните съдии приемат, че е нарушено правото на подсъдимия да получи правосъдие от безпристрастен съд, гарантирано от Конвенцията за защита правата на човека и от Наказателно процесуалния кодекс.

Връщайки делото на друг състав ВКС посочва, че долната инстанция практически не се е въздържала да направи внушения, демонстрирайки своята лична предубеденост, като използваните изрази надхвърлят обичайните предположения, срещани в други съдебни актове.

Върховният съд смята, че съдебният състав от САС е използвал средства, с които внушава, че Цветанов е целял да засегне устоите на държавата, принципа за разделение на властите, че фаворизира изпълнителната власт за сметка на съдебната, че изземва функциите на съдебната власт и уронва престижа й.

"Това подсказва, че съдебният състав се чувства лично засегнат от политическото поведение на подсъдимия, свързано с публично афиширани от него становища по водени разследвания", пише в решението на ВКС. Върховният съд не пропуска да отбележи, че с формални съображения е отказан разпит на бившия главен секретар Калин Георгиев.

Решението е подписано с особено мнение на съдия Жанина Начева. Според нея не е допуснато нарушение по чл. 348 ал.3 т.3. от НПК – незаконен състав на Софийския апелативен съд, постановил въззивното решение.