По инициатива на министерствата на труда и на икономиката и на Агенцията по заетостта са създадени сайт, насочен към квалифицираната работна ръка в Германия (www.fachkraefte-offensive.de), и сайт за чужденците (www.make-it-in-germany.com).

Първият цели да създаде връзка между германските работници и компаниите в сектори, в които търсенето е силно (информационни технологии, телекоми, медицина).
Вторият, който е с германска и английска версия, хвали качеството на живот в Германия и улеснява търсенето на работа и установяването на чужденци.

В страна с ускорено застаряване на населението и ниска безработица (6,7% през май) правителството превърна наемането на квалифицирани служители в един от приоритетите си, коментира АФП.

"През 2025 г. на Германия ще й липсват по чисто демографски причини до 6 милиона души в трудоспособна възраст", припомни министърката на труда Урсула фон дер Лейен, цитирана в комюнике.
"Ако на първо място активираме всички неизползвани ресурси в страната, но също и в чужбина, Германия има добри шансове да остане силна страна в световната конкуренция", изтъкна тя.

"С нашия интернет портал ще покажем на квалифицираните работници в чужбина защо си струва да живеят и да работят в Германия. Ние най-вече ще им покажем, че са искрено добре дошли", увери министърът на икономиката Филип Рьослер. Той уточни, че сайтовете са насочени към държавите членки на ЕС, но също и към страните извън съюза.

На 7 декември 2011 г. германското правителство обяви, че ще улесни имиграцията на квалифицирани работници заради недостига на работна ръка, но ще продължи ограниченията за нискоквалифицирани българи и румънци.

С напълно свободен достъп са българските граждани, завършили висше образование, всички българи, които имат съответната степен на образование и желаят да продължат професионалното си обучение в Германия и сезонни работници, които имат право да работят до 6 месеца в една календарна година. Облекчи се и достъпът за български граждани с професионална квалификация, придобита с минимум двегодишно обучение, като отпада т. нар. пазарен тест, но продължава да се изисква разрешение за работа.