По думите му достигнатото ценово равнище е сред най-високите по време на прибиране на реколтата през последните години. Зърното се търгуваше през юли миналата година по 320 лева за тон, припомнят от браншовата организация.

Жендов коментира, че поскъпването вероятно може да се свърже с по-лошите прогнози за зърнената реколта в страни от Черноморския басейн.

В Добричкия регион добивите тази година са с около 20 на сто по-ниски от миналата стопанска година, но качеството на зърното е много по-добро.

Преди няколко дни министърът на земеделието Мирослав Найденов заяви, че през февруари прогнозите за добива на пшеница в страната са били много лоши, но те са опровергани - вместо два милиона тона зърно се очаква да бъдат получени 4,1 милиона тона.

Тазгодишната зърнена реколта е най-добрата от 20 години като качество на пшеницата и ечемика, а като количество е равна на миналогодишната, каза още Найденов. Лабораторно доказаното съдържание на глутен от 25-30 единици по думите на Найденов е отлична предпоставка за качествен хляб. Това означава, че в хляба през тази година няма да има изкуствени примеси и добавки, които се слагаха досега заради лошото качество на добитата в предишните години пшеница, каза министър Найденов.

Зърнопроизводителите от Добричко потвърдиха съдържанието на глутен между 25-30 единици. Председателят на браншовата им организация поясни, че обичайно този основен показател, който определя качеството на хляба, достига 20-23 единици.

По обобщена информация на областните дирекции "Земеделие" към 9 юли са ожънати 37,2 процента от площите с пшеница, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
Общото производство до момента възлиза на 1,65 млн. тона, при среден добив 408 кг от декар. Най-интензивна е жътвата в областите: Русе - 75 процента, Монтана - 61 процента, Велико Търново - 58 на сто, и Плевен - 51 на сто. Най-високи добиви до момента са отчетени в областите: Плевен - 465 кг/декар, Разград - 454 кг/декар, Добрич - 454 кг/декар, Велико Търново - 440 кг/декар, и Силистра - 420 кг/декар.