Разследването срещу тях е за това, че в периода от ноември 2014 г. до 26 март 2015 г., в качеството им на длъжностни лица, умишлено не са положили достатъчни грижи във връзка с възложената им работа – запазване на повереното им имущество на КТБ.

От това са последвали значителни щети за банката, престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай, се казва в официалното съобщение на държавното обвинение.

Разследването ще се проведе от следовател от Следствен отдел на Софийска градска прокуратура. Разпоредено е да се установят всички договори, сключени с банката при преференциален лихвен процент и изплатените суми по тях, в нарушение на реда за удовлетворяване на кредиторите, предвиден в Закона за банковата несъстоятелност.

Ще се разпитат като свидетели депозантите, получили средства от привилегированите депозити и всички длъжностни лица, имащи отношение към този процес.

По досъдебното производство ще се изиска цялостната документация, отнасяща се до освобождаването на средства по договорите и самите договори. Възложено е назначаване на съдебно-финансова експертиза, уточняват от държавното обвинение.

Вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че очаква прокуратурата да излезе със свое становище по въпроса дали преправянето на договори за депозити с преференциални лихви на обикновени, за да бъдат гарантирани от държавата, е законно.

Още по време на правителственото заседание в сряда той коментира, че в последните си дни в КТБ двамата квестори са преправили около 1000 преференциални договора за депозити, така че титулярите им да могат да получат обезщетения от 100 000 евро, на каквото не са имали право.

Впоследствие Елена Костадинчев и Станислав Лютов заявиха, че са спазвали точно указанията на БНБ и на Фонда за гарантиране на влоговете и настояха за експертна оценка, която да докаже законността на действията им.

Борисов обаче коментира:

"Аз не съм обидил никого, казал съм, че според мен това не е честно най-малкото, а съм убеден, че не е и законно. Обикновено, когато някой излезе с позиция срещу мен, след това горчиво съжалява, не за друго, а защото аз не говоря празни приказки".

БНБ: Не сме давали указания на квесторите

От БНБ днес заявиха, че не са издавали предписания за извършване на предоговаряне на влогове на КТБ с нейни клиенти. В съобщението се изтъква, че квесторите на банка, поставена под специален надзор, упражняват самостоятелно своите правомощия в рамките на закона.

На КТБ изрично е било забранено да извършва банкова дейност, включително каквито и да било платежни операции между сметки на клиенти.

Намаляването с административен акт на лихвите по депозити в банка под специален надзор не касае договорния процес между страните, в който се предоставят взаимно договорени привилегировани лихвени условия, и не прави влоговете с преференциални лихви гарантирани влогове, уточниха от БНБ.

Костов призна за преференциална лихва

Бившият премиер Иван Костов призна, че е имал в КТБ депозит от 155 000 лева с преференциален лихвен процент и след поставянето на банката под специален надзор е развалил договора и е оставил парите на обикновен влог. Така те са попаднали в графата "гарантирани влогове от държавата" и това му е позволило да си ги получи обратно от Фонда за гарантиране на влоговете.

"Аз съм в правото си да защитя спестяванията си. Какво трябваше да направя - да им позволя да ограбят и тези пари ли?", коментира екслидерът на ДСБ.

14 обвиняеми

Обвиняемите по аферата "КТБ" са вече 14. Последно прокуратурата повдигна обвинения на Славияна Данаилова - шеф на екип в Дирекция „Надзорно наблюдение на кредитните институции” в Управление „Банков надзор“ на БНБ.

С обвинение вече са и Снежанка Велева-Стефанова – ръководител на специализирана служба за вътрешен одит на банката, както и Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев - външни одитори от специализирано одиторско предприятие „КПМГ България“.

Като обвиняем бе привлечен и бившият подуправител на БНБ и ръководител на управление “Банков надзор“ Румен Симеонов. По-рано обвинен бе и друг бивш подуправител на БНБ и ръководител на управление “Банков надзор“ - Цветан Гунев.

Още в самото начало на разследването за източване на 206 млн. от КТБ "клиенти" на Темида станаха бившите изпълнителни директори Орлин Русев, Георги Христов, Илиан Зафиров и Александър Панталеев, Георги Зяпков - ръководител управление "Кредитиране", както и главният касиер Маргарита Петрова, главният счетоводител Мария Димова и заместничката й Борислава Тренева-Кючукова.

Всички обвиняеми са на свобода.

АНКЕТА: Ще опазят ли синдиците имуществото на КТБ?