Причина за оставката е пристигнало критично писмо от ЕК за констатирани нередности по програмата. Замразени са междинни плащания и ако нередностите не бъдат остранени, европарите ще бъдат спрени.

Служебния министър на образованието и науката проф. Николай Денков потвърди за писмото в официално изявление, цитирано от пресцентъра на МОН.

В него се отбелязва, че в министерство на образованието и науката е пристигнало предварително писмо от Европейската комисия във връзка с одита на ОП "Наука и образование за интелигентен растеж"  (ОП НОИР), извършен от 24 до 28 октомври 2016 г. 

Писмото ясно обяснява проблемите, свързани както със системите за управление и контрол на програмата, така и с проведени конкурсни сесии, посочва служебнияj министър на образованието и науката.

При структурирането на управляващия орган на програмата, например, няма ясно разделение на функциите на този, който осигурява парите - управляващия орган в структурата на МОН, и на този, който изпълнява проектите - отново част от МОН, се посочва в изявлението.

Министър Денков отбелязва, че не е изненадан от констатациите и критичния тон на писмото и смята, че са логично следствие от начина, по който е била управлявана програмата през последната година.

"Още през април миналата година предупредих публично, че промяната в подхода към оперативната програма ще доведе до проблеми. Не бях чут. Всъщност това беше причината да подам оставка като заместник-министър в МОН", заявява Николай Денков.

Той добавя, че заедно с ЕК и съгласувано с екипа на вицепремиера по европейските фондове вече подготвят план за действие за разрешаване на тези проблеми в най-кратък срок.

"Трябва да се има предвид обаче, че някои от решенията ще изискват по-дълъг хоризонт от мандата на служебното правителство, независимо кой ще е следващият министър", отбелязва Денков и добавя, че планът ще бъде представен на специална пресконференция на 13 февруари от 10.00 часа.

"Смятам, че настоящият ръководител на управляващия орган на ОП НОИР Цветана Герджикова носи пряка отговорност за част от тези проблеми, затова до края на днешния ден очаквам нейната оставка", заявява Николай Денков.

С над 350 млн. лв. по оперативната програма бившият вицепремиер и министър на образование Меглена Кунева предвиждаше да бъдат изградени и усъвършенствани четири центъра за върхови постижения и осем центъра по компетентности, припомня "Дневник". 

В средата на януари стана ясно, че по програмата ще има забавяне на усвояването на средствата с месеци заради съществени промени в процедурите за кандидатстване направени по незаконосъобразен ред от Министерството на образованието и науката (МОН).

Тогавашният вицепремиер по еврофондовете Томислав Дончев поиска от Кунева или да спре процедурите, или да ги удължи, което и стана. БСП пък предупреди, че е възможно спиране на средства заради отрицателен одит, който бил крит от управляващите.

По програмата се финансират и проекти в училищното образование като "Твоят час". В първата му фаза се планираха 140 млн. лева за извънкласни дейности по интереси и извънкласни дейности за компенсиране на образователни затруднения.

В отговор бившият просветен министър Меглена Кунева заяви, че е силно изненадана от "некоректния прочит" на писмото на Еврокомисията и опитите за прехвърляне на отговорност. За оперативното ръководство на програмата до края на миналата година е отговарял Иван Модев, който сега е началник на политическия кабинет на служебния министър на образованието, допълва Кунева.

По-рано пред БНТ Меглена Кунева заяви, че за 10 месеца не е могла да извърша кардинални промени, нейната роля е била да стабилизира системата.

"В момента е най-чувствителната фаза при избора на оценители за научните проекти. Има голяма надежда, че тези проекти ще бъдат успешни", допълни Кунева.

Тя призна, че има сериозен проблем с одита.

"10 млн. лева например са отишли по т.нар. "ромски проекти", които са спечелени от фирми, регистрирани месец преди избора. Аз направих така, че парите да не отидат в грешни ръце. Спрях тези проекти", уточни Меглена Кунева.