В празничните дни започна разрушаването на къщата на ген. Рачо Петров на столичния бул. „Дондуков“ в София. Преди няколко години от общината издали заповед за доброволно премахване на къщата заради опасност от срутване, но наследниците не я изпълнили.

Вече 25 години никой не живее в къщата. Сградата е без прозорци и врати. Метални ограждения и охранителна фирма, пазят в нея да не влиза никой.

Наследниците на къщата искат да я реставрират, но не могат, защото имат спор с пловдивска фирма за част от сградата.
Министерството на културата спря събарянето на къщата през почивните дни.

Вижте снимки >>>

„Някак си не беше естествено“, каза министърът по bTV.

В момента, в който разбрахме онзи ден, спряхме веднага разрушаването. Не мога да кажа защо е започнало то, видях само частично документи. Днес е първият работен ден, в който ще направим всички уточнения защо, как, дали е законно, или не, дали е морално, или не, каза още той.

Старите сгради на София

Къщата е знакова. Със сигурност не е единичен паметник на културата, но би трябвало да влиза в групов паметник. Всички тези детайли обаче ще станат ясни днес, добави министърът.  Той посочи, че сградата е изоставена от много години.

„В случаи като този държавата, в лицето на съответната общината, може да предприеме две неща. Едното е да започне да изгражда тази къща и да я ипотекира за сметка на собствениците, които, ако не могат да си плащат ипотеката всъщност, да се отнеме в полза на общината. Само че това става много сложно, защото някой път собствениците са по 20 – 25 човека и трябва да има подпис на всеки един от тях – процедура, която се жали в съда и става безкрайна. Другото, което може да направи, при обекти, които вече са показали конструктивна невъзможност да съществуват в тази визия, е да ги премахне и да изисква преизграждане в същия вид“, каза Банов.

За друг подобен нашумял случай – "Двойната къща“ на бул. "Васил Левски“, той заяви: „Очакваме някакви проекти точно в тази посока и ще процедираме само и единствено в тази посока“. По думите му „няма как да се окаже, че там ще изникне нещо различно“.

„Всичко може да се възстанови, всичко трябва да се възстанови и оттук насетне всичко ще се възстановява“, увери министърът.