След 31 октомври продажбата на услуги с развлекателен характер и на всякакви стоки посредством автомати за самообслужване (т. нар. вендинг машини), трябва задължително да бъдат регистрирани и да отчитат на фискално устройство, добавят оттам. Това предвиждат последните промени на Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП).

Издаването на касова бележка не е задължително, но фискалният бон ще се визуализира на екрана на автомата и ще се пази в електронната му памет.
Това е предвидено, за да не се натоварват собствениците на подобни автомати на самообслужване с непосилни разходи за спазване на законодателството, посочват от НАП.

Фискалните устройства, които трябва да бъдат монтирани в т. нар. вендинг машини, също ще бъдат свързани дистанционно с НАП и ще подават в агенцията информация за дневните си обороти.
Към момента дистанционна връзка с НАП имат над 300 000 касови апарати.
Данните, които се подават от тях се анализират от специализирани звена в петте териториални дирекции на приходната агенция.
От там припомнят, че търговец, който работи с фискално устройство без дистанционна връзка може да бъде глобен с до 10 000 лв. и обектът му да бъде запечатан. До 3000 е санкцията за неиздадена касова бележка.

Между 35 и 70% ще поскъпнат напитките и храните от автомати, след като тези машини бъдат свързани с НАП, коментира междувременно пред БНР Стойко Петков от Българската вендинг асоциация. Разходите, свързани с инсталирането на устройствата, са много съществени. 
Освен това, след като се купи съответното устройство за всяка машина, автоматично започват разходите за трансфер на данни към мобилните оператори, за сервиз, транспорт и т.н., обясни той.