Върху тези теми се концентрираха кандидатите за гуверньор на централната банка, които днес бяха препитани в бюджетната комисия на НС.

За поста на шеф на БНБ се борят Димитър Радев, Григорий Вазов, Бисер Манолов и Виктор Йоцов. Финалният избор ще направи Народното събрание в пленарна зала, като е необходимо обикновено мнозинство.

Кандидатите изложиха своите концепции в рамките на 20 минути. След това депутатите им зададоха въпроси до 2 минути, а отговорите бяха с максимално време 10 минути.

Бисер Манолов - Реформаторски блок

Еврозоната - пътят за дългосрочна финансова стабилност, се казва визията на кандидата за управител на БНБ, издигнат от РБ Бисер Манолов.

По време на изслушването си в бюджетната комисия към парламента Манолов посочи, че БНБ трябва да бъде активен участник в процедурата по присъединяване в еврозоната, а между Министерство на финансите и БНБ трябва да има управляващ комитет с подкомитети-държавна администрация, пари и парична система, икономика и комуникации и публично оповестяване. Манолов даде за пример Латвия, в която въвеждането на еврото довело до 15% ръст на чуждите инвестиции.

"България ускорено трябва да предприеме действия към присъединяване на единния надзорен механизъм (ЕНМ). Това е изключително важна застраховка на банковата ни система. Трябва да бъде подписан договор и с Централната банка", каза той.

Манолов посочи, че след оценка на качеството на активите банките трябва да получат срок за разработване в случай на необходимост на план за запълване на капиталовия недостиг. След този план проблемните институции имат срок за реализирането му, с последващ стрес тест. Той подчерта и позитивите от влизане в ЕНМ преди приемане на еврото, сред които увеличаване на доверието в банковата система.

"Системата за ранно предупреждение не сработи в БНБ през 2014 г., друга грешка е неинформираността на УС на БНБ. Системата за ранно предупреждение трябва да отиде към УС и да се извади от надзора. БНБ трябва да има достъп до междинните финансови отчети", смята кандидатът на РБ.

Според него е нужно да се прецени и необходимостта за отделяне на инвестиционното от търговското банкиране.

Надзорният съвет безспорно трябва да бъде публичен. От морална гледна точка целият УС на Централната банка трябва да носи отговорност за случилото се през 2014 г., каза Бисер Манолов.

Той посочи, че БНБ по-скоро е направила достатъчно по темата за кризата в Гърция.

Виктор Йоцов - АБВ

За да се възвърне доверието в БНБ, първо трябва да се възвърне доверието в надзора, което несъмнено е свързано и с личността на подуправителя, който ще бъде избран, заяви кандидатът за управител на БНБ Виктор Йоцов, предложен от АБВ.

Йоцов структурира изказването си в шест точки, като изтъкна, че сегашният избор за управител на БНБ се прави в една доста неблагоприятна среда с доста засилени критики към БНБ и нейното ръководство.

"С болка наблюдавам как за една година цялото доверие към БНБ, трупано през годините, се срина. Една институция е толкова силна, колкото е с най-слабото и звено, за БНБ слабото звено беше надзорът", отчете той.

Йоцов коментира и КТБ като заяви, че са се раздавали кредити на кухи фирми и свързани лица, а обезпеченията не били ясни. Имаше съмнителни сделки и сигнали. Става ясни, че още от 2008 и 2009 г. е имало сигнали за КТБ, според доклада на временната комисия за КТБ. В цялата тази обстановка за периода, обследван от комисията в КТБ е имало само една инспекция през 2013 г.

По-странното, според Йоцов, е, че резултатът от проверката показвал, че всичко с КТБ е наред. Според него обществото си задава въпроса дали има и други банки, като КТБ, които са заплашени. Животът продължава и след КТБ, заключи кандидатът за управител на АБВ. Той зададе въпроса дали финансовият надзор не трябва да бъде извън БНБ.

Йоцов също като конкурента си Бисер Манолов счита, че трябва да се присъединим към еврозоната и преди това в Единния надзорен механизъм.

Григорий Вазов - ПФ

Новият УС на БНБ да направи сериозен анализ 3 години назад на протоколите и решенията на заседанията на УС, за да стане ясно кой какви решения е вземал, предложи Григорий Вазов, предложен от Патриотичния фронт.

"Цял живот само съм изпитвал, обучавал и създавал банкери. Сега за първи ми се случва аз да съм изпитван"
, започна в шеговит стил представянето си Вазов.

Той подчерта, че стратегията за развитие на БНБ трябва да има краткосрочен, средносрочен и дългосрочен период. Тъй като има нарушен институционален респект на БНБ, той трябва да бъде възстановен отново, тъй като влизането в еврозоната не може да стане с такъв нарушен респект. Според кандидата на ПФ това може да се случи с промени в Закона за БНБ, относно функциите и задачите на целия УС на БНБ.

"Атаката миналата година беше на практика към Валутния борд, който издържа и функционира в момента с много добри параметри. Тези атаки към борда ще продължат, това трябва да е ясно на бъдещия управител на БНБ", прогнозира той.

Относно краткосрочните действия пред новия управител, Вазов заяви, че се намираме в интересна ситуация, тъй като излизаме от криза, банковата система е стресирана, имаме големи резерви, борд и стресирана банкова система, ограничена в кредитирането и искаме да имаме ръст. БНБ трябва да работи в този аспект заедно с търговските банки, заяви той.

Вазов се обяви против стрестестовете. Според него условията по тях така са направени, че ще съсипят банките с български капитал.

Кандидатът на ПФ заяви, че играе само за първо място (управител на БНБ), защото така е устроен, докато преди него конкурентът му Виктор Йоцов от АБВ каза, че ако му предложат да стане подуправител, той би приел.

Димитър Радев - ГЕРБ

Реформата на банковия надзор е очевиден приоритет, каза кандидатът за управител на БНБ Димитър Радев. Той заяви, че има незабавни приоритети заради събитията с КТБ, които са разкрили сериозни проблеми в банковия надзор.

"Те поставиха въпроса за оценка на целия финансов сектор. Има нужда от укрепване на банковия надзор и извършване на оценка активите на търговските банки", заяви Радев.

Той коментира, че кризата с КТБ показа, че липсват инструменти за преструктуриране на банките.

Възстановяването на доверието в БНБ минава през задълбочена оценка на финансовия сектор, преглед за качеството на активите и стрес тест, добави кандидатът на ГЕРБ. Оценката на финансовия сектор да е през втората половина на 2016 г., а юли 2016 г. да е приключването на стрес тестовете на банките. Това е част от 18-месечен план, който Радев е изготвил.

Според него еврозоната е икономически и политически проект.

"Решение за това се взима от правителството. Правителството преди дни създаде Координационен съвет, който да подготви България към присъединяване към еврозоната. БНБ ще участва активно в този съвет", уточни той.

Димитър Радев изтъкна, че Законът за БНБ е категоричен и дефинира, че банката е независима политически, което произтичало и от договора за функциониране на ЕС.

"Няма по-сигурен начин за гарантиране на политическа независимост на БНБ"
, убеден е Радев.

Според анализатори на банковата система фаворит за поста е Димитър Радев, а на Бисер Манолов ще бъде предложен пост на подуправител на БНБ.