От името на делегацията на българските социалисти в Европейския парламент ще предложа парламентарната ни група да приеме следващата седмица в Страсбург декларация срещу опитите за дискриминация на българи и други чужденци от Централна и Източна Европа в Холандия, заяви евродепутатът Ивайло Калфин по повод призива на партията да се подават оплаквания от чуждестранните работници в сайта

"Загубили ли сте работата си, изместени от поляк, българин, румънец или друг източноевропеец?", питат от партията на Герт Вилдерс.
Темите, по който холандците са насърчени да подават жалби, са: противообществени прояви, замърсяване с боклук, отнемане на работните им места и проблеми свързани с интеграцията и неприятности в жилищните зони. Само вчера е имало 14 000 оплаквания. Откликването на горещата линия било показателно за нуждата на хората да се оплачат.

"Холандското правителство трябва да прекрати това. Очаквам то да предяви същите високи eвропейски стандарти по отношение на спазването на човешките права, срещу ксенофобията и дискриминацията, каквито има по отношение на влизането на България в Шенгенското споразумение", заяви Калфин, който е лидер на българските социалисти в Европейския парламент.

Румънските и чешките евродепутати от Групата на социалистите и демократите също обявиха, че ще настояват групата, която е втора по големина в Европейския парламент, да излезе с позиция срещу този акт.

Илиана Иванова от Групата на ЕНП (ГЕРБ) пък зададе въпрос до Европейската комисия, с който се изисква разследване по случая и предприемане на незабавни мерки.
"Подобни действия са възмутителни. Сайтът насажда расизъм и ксенофобия сред холандските граждани, предизвиква необосновани страхове и подстрекава към дискриминация срещу хората от Централна и Източна Европа. Тази проява е в противоречие с основополагащи европейски ценности и затова внесох въпрос, в който изисквам от ЕК да разследва случая и да вземе необходимите мерки относно съществуването на сайта," коментира Иванова.

Комисията трябва да й отговори до три седмици.

Вчера говорителят на Външно министерство Весела Чернева заяви, че България може да сезира евройпейския омбудсман, евентуално ЕК и въпросът да бъде обсъден на Европейски съвет.

Румъния и Полша реагираха остро на сайта още вчера.
Според говорител на полското посолство в Холандия изказването на лидера на Партията на свободата, че полските работници "замърсяват холандския трудов пазар", е обидно. Посолството е подало жалба заради сайта, но националният омбудсман не възнамерява да я разгледа, тъй като дейността на политическите партии не е от компетенцията му.