Президентът на Русия Владимир Путин ще посети Китай на 16 и 17 май, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на Кремъл. Това ще бъде първото му задгранично пътуване след встъпването му в длъжност за нов шестгодишен президентски мандат.

"По покана на китайския президент Си Цзинпин Владимир Путин ще направи държавно посещение в Китай на 16 и 17 май като първо чуждестранно пътуване след встъпването си в длъжност", съобщи Кремъл.

Путин и Си "ще обсъдят подробно целия спектър от въпроси на всеобхватното партньорство и стратегическото сътрудничество, ще определят ключовите области за по-нататъшно развитие на руско-китайското практическо сътрудничество и ще обменят подробно мнения по най-неотложните международни и регионални въпроси".

Очаква се руският президент да се срещне и с китайския министър-председател Ли Цян, с когото ще обсъдят сътрудничеството в икономическата и хуманитарната област, отбелязва руската новинарска агенция РИА Новости.

За последен път Путин посети Китай през октомври 2023 г., за да участва във форум, посветен на подписаната от Си инициатива "Пояс и път" - рядко пътуване в чужбина за руския лидер, след като през март миналата година Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му по обвинения във военни престъпления.

Визиjата на Путин идва след визитата на държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън в Пекин през април, където изрази притесненията си пред Китай от подкрепата му за Русия, допълвайки, че без нея инвазията в Украйна би била "трудна".

Визитата на Путин идва и след като Си направи първото си посещение в Европейския съюз от пет години насам като пътува до Франция, Сърбия и Унгария.

Макар че Китай не е подкрепял открито инвазията на Кремъл в Украйна, Москва и Пекин обявиха приятелство "без граници", което досега помагаше на Русия да устои на безпрецедентните санкции, наложени от САЩ и техните съюзници. Задвижвана от продажбите на руски петрол и покупките на електроника, промишлено оборудване и автомобили, търговията на Москва с Китай достигна рекордните 240 млрд. долара през 2023 г., което е повече от два пъти повече от 108-те млрд. долара, достигнати през 2020 г., отбелязва "Блумберг".

Не е изненада, че втората по големина икономика в света (Китай) и осмата по големина (Русия) правят бизнес помежду си. Също така не е изненадващо, че тези търговски връзки се засилват, тъй като санкциите тласкат Москва да преориентира търговията си от Европа към Азия. Но по-интересното е дали китайски фирми са установили връзки с руските си колеги, които са изключителни.

Въпреки нарастващите икономически връзки износът на Китай за Русия е намалял с почти 16% през март спрямо година по-рано, според данни на китайските митници.

Нивото на вноса на Китай от Русия също дава отговор на въпроса дали китайските фирми разчитат непропорционално на руските стоки и суровини. Картината може да не се хареса на Кремъл: Русия остава малък доставчик за китайския бизнес. На ниво от 129 милиарда долара миналата година китайският внос от руски фирми представлява само 5 процента от общия. Освен това увеличеният износ за Китай може да се окаже нож с две остриета: руските суровинни компании все повече разчитат на Китай като експортен пазар, което дава на Пекин влияние над Москва.

Междувременно китайските държавни банки затегнаха ограниченията за финансиране на руски клиенти, след като САЩ разрешиха вторични санкции.