Там през 1735 година се заселва родоначалникът на фамилията Руси, построява си къща и отглежда пет деца, съобщи за БТА Красимира Чолакова, главен уредник в габровския исторически музей и показа архивни документи.

Изложбата "Българските корени на Дилма Русеф", е представена в Залата на славата в Регионалния исторически музей в Габрово и се открива в четвъртък по повод посещението на президента на Бразилия в Габрово. Изложбата показва архивни документи и снимки, свързани с историята на българското родословие на Дилма Русеф, която е в България на двудневно официално посещение.

Изследването е направено от 8-членен екип габровски историци и архивисти, които са работили една година. Сред документите, снимките и ръкописите има ценни оригинали на повече от сто години, които се показват за първи път.

Изложбата проследява десет поколения от рода Русев, които включват 598 души през периода от 1735 година до наши дни, съобщи днес пред журналисти Чолакова. Тя съдържа 85 снимки и документи за рода.

В българския род на президента на Бразилия има няколко обществени и държавни дейци - генерал Руси Русев е бил министър, Христо Русев е бил кмет на Габрово, а родственицата Петрана Атанасова Русева е първата жена кмет в България - управлявала е великотърновското село Миндя в края на 40-те години на 20-ти век.

Сред най-ценните оригинали, показани в изложбата, е актът за раждане на бащата на Дилма Русеф - Петър Стефанов Русев, дошъл на бял свят в Габрово на 1 февруари 1900 година.

Ден по-късно Русев е кръстен в най-стария габровски храм - "Свети Йоан Предтеча" в източно-православната вяра. Бащата на Дилма Русеф е завършил Априловската гимназия в Габрово през 1918 година.