Конкурсът за главен архитект на София: Георги Славов със заявка да бори незаконното строителство
Днес се проведе изслушването на двамата кандидати, които достигнаха до финалния етап от конкурсната процедура
"Трябва да бъдем безкомпромисни към незаконното строителство, градът да се развива като компактен, да не бъдат подценявани северните райони и да има публичност в работата по направление "Архитектура и градоустройство" - тези заявки даде арх. Георги Славов, който заедно с арх. Богдана Панайотова достигна до финалния етап от конкурсната процедура за длъжността главен архитект на Столична община.
Двамата кандидати бяха изслушани пред комисия, председателствана от кмета на София Васил Терзиев. Въпросите бяха задавани въпроси под формата на интервю.
Интервютата се проведоха при открити врата и бяха предавани на живо на фейсбук страницата на Столичната община. Продължителността на интервюто с всеки кандидат е до 120 минути, а членовете на на конкурсната комисия ще оценяват качествата на участниците въз основа на отговорите им по 5-степенна скала. Критериите за оценяване могат да бъдат открити в интернет страницата на конкурса в секция "Оценяване".
Изслушването на арх. Славов беше първо чрез проведен жребий, информира БТА.
По темата "Стратегическа визия и градоустройство" кандидатът за главен архитект на Столична община, заяви, че градът трябва да се развива като компактен, а ролята на главния архитект ще бъде на медиатор между политиките на общината и инвеститорските интереси. По думите му трябва да се даде възможност да се развива потенциала на града, но при стриктно спазване на нормативните изисквания и добър контрол.
Ключово е да се внимава с темата за промени в Общия устройствен план. Всяка промяна трябва да бъде дълбоко изследвана за това какви ще бъдат последиците от това, отбеляза още кандидатът.
Приоритетни трябва да бъдат частите на града, където ежедневно се наблюдават проблеми. Не трябва да бъдат подценявани северните райони. Там има доста устройствени пропуски и неясноти, и ако това бъде попълнено и поправено, може да разтовари южните райони, каза още арх. Славов.
Той отбеляза необходимостта от облекчаване на субекти, които изграждат инфраструктура, автоматизиране на процесите по отчуждаване, устойчиви градоустройствени решение и други. Сред засегнатите теми бяха още законодателната рамка, управлението на проекти, комуникацията с общността и други. Кандидатът посочи, че трябва да има публичност в работата по направление "Архитектура и градоустройство", а там да бъдат привлечени млади и квалифицирани хора.
След интервютата кметът на София коментира пред журналисти, че е чул добри идеи от двамата кандидати, но отбеляза, че се въздържа да даде своята оценка за тяхното представяне. Все пак отбеляза, че сред добрите идеи, изразени от кандидатите, са били тези за дигитализация и отворени данни, което, според него, ще доведе до по-голяма осведоменост на гражданите.
"Ключовото е процесът, който работи в Направление "Архитектура и градоустройство", да бъде подреден. Да няма проекти, които пререждат други, да няма специално отношение към нито един инвеститор", каза още кметът на София. По думите му системата трябва да работи с ясни правила и да се намира правилния баланс между различните интереси.
"Изпълнихме си обещанието да организираме отворен, честен и прозрачен конкурс за нов главен архитект. Не бих искал точно сега да давам оценка. Тепърва предстои оценяване. Всеки един от нас имаше доста бележки това ще бъде отразено в оценките", посочи още Терзиев. На въпрос ще останат ли ограничени правомощията на главния архитект, каквито са в момента при временно изпълняващ длъжността, Терзиев отговори: "Да, смятам да останат точно така, защото вярвам в разделението на двете дейности - градоустройствената и административната".