Не спират верижните протести в здравеопазването, като обхващат все повече лечебни заведения. След като в края на миналата седмица протестираха лекари и персонал от психиатричните болници, а на митинг пред ИСУЛ излязоха и медиците от университетската болница, днес протестът за заплати и срещу лошите условия на труд продължава. Ако не бъдат чути, лекари, сестри и санитари ще организират национален протест на жълтите павета. 

Зад протеста на медиците от УМБАЛ "Царица Йоанна" и палатковия лагер пред здравното министерство стои националният синдикат "Защита", който настоява за 20-процентно увеличение на възнагражденията за заетите в здравната система.

Недоволството избухна, след като лекари и персонал разбраха, че за работещите в здравеопазването ще има само 5 на сто ръст на заплатите. От синдиката настояват и за мерки срещу насилието над медици.

Работещите в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ" казват, че буквално изнемогват, защото работата е изключително много и тежка. И в момента има много чакащи линейки. Това е ежедневие, а заплащането е буквално смешно.

Медиците настояват и за допълнителни средства за изплащане на надлимитната дейност, както и увеличаване 20% на клиничните пътеки. Искат и увеличаване на парите за спешния прием от 46 лева на 100 лева, както и да им се осигури работно облекло.

"Мисля, че няма и политическа воля от управляващите. Мисля, че здравеопазването трябва да бъде приоритет номер едно за тях, същевременно обаче не е така. И виждаме, че се получава една цикличност - мине, не мине 3-4 месеца и ние отново сме на улицата на протести", обясни Красимир Митов от НС "Защита" ИСУЛ "Царица Йоана", цитиран от БНТ.

"Нищожни заплати. Все пак ние работим къртовски, хора нямаме, просто е много зле, трагична е ситуацията", обясни протестиращ.

"Абсолютно всичко си снабдяваме сами, даваме нощни смени, даваме дежурства, празници, събота, неделя. Просто искаме справедливо възнаграждение", коментира друг от медицинския персонал.

Ниските заплати медиците посочват и като основна причина за недостига на кадри.

Към момента е ясно, че за сряда е насрочена среща с министъра на здравеопазването Силви Кирилов. Ако исканията им не бъдат чути, протестите на медиците ще продължат.

Снимка: Булфото

Пеевски призова здравния и финансовия министър да отговорят адекватно на исканията за заплати

Междувременно, още преди началото на днешния пореден протест на медици, лидерът на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски излезе с позиция, с която застана зад исканията им. "Протестите на медиците и здравните работници, заради недостойното им възнаграждение и лошите условия на труд, са много лош знак за състоянието на държавата, защото първата работа на една държава е да обезпечи най-важните сфери, в които опазването на здравето и живота на хората е неотменим приоритет", напомни той на правителството.

"Щом лекарите са на улицата, значи въпросите не са решени и отговорността за решаването им е на управлението", обвини Пеевски. И настоя "министрите на здравеопазването и финансите незабавно да откликнат на протестите на лекари и здравни работници с адекватни действия и да направят необходимото, така че системата да работи нормално, в защита на здравето и живота на хората".

Снимка: БТА

Здравната комисия се събира извънредно за парите на лекарите в психиатриите

Няколко часа по-късно откликна шефът на здравната комисия в парламента Костадин Ангелов, който насрочи извънредно заседание по повод проблемите със заплащането на медиците в психиатриите.

 "Свиквам извънредно заседание на парламентарната комисия по здравеопазване тази сряда, 2-ри април", обяви Костадин Ангелов във Фейсбук. "Ще изслушаме министрите на здравеопазването и финансите заради недостига на финансиране в психиатричните болници. Сигурен съм, че с общи усилия ще намерим решение на проблема, за да осигурим необходимите средства за възнаграждения на медиците, които работят в тези здравни заведения", заяви още депутатът от ГЕРБ. Ресорната парламентарна комисия ще изслуша и директорите на държавните психиатрични болници.

 

ИЗБРАНО