"27-годишният мъж, починал от менингит, е бил с рядка форма на инфекцията." Това каза д-р Юлия Димитрова, директор на дирекция "Развитие на заразните болести" - РЗИ - Ямбол, цитирана от bTV. Tой бе приет в пловдивска болница в критично състояние и почина за часове.

"При него се е получило рядко и остро протичане на симптомите. Близките са проверени, те не са заразени", допълни Димитрова.

От днес всички желаещи ще могат да си поставят ваксини срещу менингококи. Желаещите трябва първо да си купят препарата от аптека, обясняват от Министерството на здравеопазването.

2-месечното бебе от Пловдив, което също се лекува от опасното заболяване се подобрява. Състоянието на 13-годишното дете, което се лекува в столичната педиатрия, продължава да е тежко.

Д-р Димитрова обясни, че до 6-месечна възраст дозите за ваксинация са две. За юноши и възрастни са по една.

"Доколкото съм информирана има налични ваксини в аптечната мрежа, ако няма, може да се заявят и ще бъдат доставени. Около 90 лв. струва препаратът. А за да не натоварваме личните лекари, решихме имунизацията да протича в кабинетите на РЗИ", добави медикът.

Извън ваксините, експертите успокояват - инфекцията не е толкова силно заразна. Главоболие, повръщане, обрив и скованост във врата са оплакванията, които трябва да насочат родителите към лекар.

Междувременно доц. Ангел Кунчев заяви пред БНТ, че е много трудно да препоръчаш слагането на ваксина. "Всеки трябва да си вземе решение. Ако го гледаме от гледна точка на общественото здраве, няма как да кажем, че едно заболяване с 8, 10, 12 случая годишно е особен проблем за общественото здраве. Когато обаче то протече по особено тежък начин и особено ако доведе до смърт на дете, очевидно е, че това вълнува обществото и няма как да е по различен начин. Решението си го взима всеки сам. Нашата работа беше да дадем цялата налична информация и да съдействаме на този, който желае - да може да имунизира детето", коментира доц. Кунчев.

Здравното министерство ще разговаря с фирмата вносител и на втората ваксина срещу менинкокова инфекция. В момента у нас има само един препарат. Очаква се преговорите да започнат през тази седмица.

"Лошото е, че има 12 различни щама. Не всички са толкова представени по отношение на заболеваемостта. Важните са 5, 6. Като в различните страни са в различно съотношение, което прави още по-сложна задачата", отбеляза Кунчев.

Поставянето на ваксината е въпрос на преценка. За самото заболяване е много характерна сезонността, а сега сме точно в този период, посочи още доц. Кунчев. За съжаление, всяка година има по няколко тежки случая, добави специалистът.

"В някои колективи до 20% носят бактерията в носа си. Така че не е въпросът дали ще се срещнем с нея, или не. Ние се срещаме с нея. И в огромна част от случаите тя нищо не предизвиква. Просто сме носители. При едни 9-10% предизвиква леки прояви, на които никой не обръща внимание. Не ходи на лекар, не се изследва. И при много малко хора, които имат срив на имунната система, води до тези най-тежки прояви на заболяването", обясни доц. Кунчев.

Няма смисъл тази ваксина да бъде задължителна, каза Кунчев и добави, че не бива да се ваксинират всички деца само заради пет случая.

ИЗБРАНО