Това заяви премиерът Бойко Борисов по ТВ 7, цитиран от "Фокус". Той посочи, че сигналите са доста разнопосочни и това показва колко объркан е светът във взимането на решенията. Премиерът окачестви международната операция като "авантюра, в която не би пуснал български летци".

"Когато има подобна война, когато този район е толкова размирен, когато цените на петрола – черното злато – повличат абсолютно всички други цени, когато милиарди се изсипват във военна операция – нищо хубаво не ни очаква", каза вчера  премиерът по bTV.

„Много европейски политици имат доста гузна съвест относно битието, житието и поведението на Кадафи години назад. Лошо е за такива държави като нас, че при такива войни правят борсите нестабилни и се вдигат цените”, каза още премиерът. Той припомни, че в не много далечно минало Кадафи е обикалял европейските държави и е бил посрещан с почести.
Когато бяха задържани българските медици, всички ни съчувстваха, знаеха, че те са невинни, но това не ни помагаше. Дори дълговете на такива като нас също е част от стратегията”, каза Борисов.
Вчера Борисов попита защо военната операция срещу Либия не се е провела, когато са задържали медиците.

По думите на министър-председателя България не участва във военната операция в Либия по простата причина, че операцията няма формулирани цели и има много въпросителни.
„Ако административната сграда, която е ударена днес, ако в нея имаше 200-300 човека цивилно население, как щяхме да се оправдаваме след това?”, попита Борисов.

Според него е можело с финансово-икономическа блокада Кадафи да бъде принуден да се оттегли много по-бързо.
„Когато рисковете за цивилни жертви са големи, това ме кара да бъда много по-внимателен в подкрепата, която изказвам. Надявам се че, хората, които поеха този риск и изпратиха хората си в Либия, да знаят какво правят”, заяви Борисов.
Според него Кадафи рано или късно ще падне от власт, въпросът е какви щети ще нанесе.

В събота и президентът Георги Първанов направи официално изявление по повод международната операция срещу Либия, в което каза, че натискът срещу Кадафи е закъснял не със седмици, а с години.

Министърът на отбраната Аню Ангелов пък заяви днес по БНТ, че не може да направи оценка за това, че акцията срещу Муамар Кадафи е закъсняла.
"Позицията на българското правителство беше достатъчно обоснована и премерена и аз изцяло я поддържам. Когато загиват хора, когато един сатрап унищожава собственото си население, това е проблем и за нас. Подкрепяме резолюцията 1973 на ООН", допълни Ангелов. Той каза, че за да участваш в такава международна коалиция трябва да си поканен.
"Не знам България да е поканена да участва", каза военният министър.

Последна актуализация в 10.06 ч.