Висшият адвокатски съвет призова Народното събрание да отмени решението си за избор на конституционни съдии поради неговата явна противоконституционност. Това се казва в декларация, приета единодушно на извънредно заседание на Съвета.

В текста се казва още, че Висшият адвокатски съвет подкрепя изразената позиция на адвокатските колегии и правната общност от страната относно проведения от 49-ото Народно събрание избор на конституционни съдии.

Призовават се и новоизбраните за конституционни съдии да не полагат клетва преди произнасянето на Конституционния съд, сезиран с избора им.

Висшият адвокатски съвет проследи процедурата по избор на конституционни съдии от 49-ото Народно събрание с внимание и тревога, са записали в декларацията си от съвета.

Качествата и условията, на които следва да отговарят членовете на Конституционния съд, са пряко обусловени от неговите функции. Ето защо Конституцията прокламира, че за съдии в Конституционния съд се избират юристи с най-малко петнадесетгодишен юридически стаж и високи професионални и нравствени качества. Високите нравствени и професионални качества следва да са получили максимално и еднозначно признание, се посочва в декларацията.

Само преди месец по повод обсъждането на промени в Конституцията на Република България народното представителство декларира, че ще бъде променен начинът, по който се номинират, изслушват и се избират членовете на висши държавни органи. Тази политическа декларация намери нормативен израз в новата разпоредба на чл. 91 "б" от Конституцията, съгласно която при този избор Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да гарантира тяхната независимост на органите. Вместо това Народното събрание само формално спази процедурата, но по същество легитимира предварително взети решения. Грубо бе нарушена Конституцията и с определянето на деветгодишен мандат на новоизбраните съдии, се отбелязва още в декларацията.

В нея пише още, че прякото излъчване на изслушването на кандидатите не доведе до действителна прозрачност на избора, допълва БТА. Не бяха поканени нито за номинации, нито в процеса на обсъждането на кандидатурите представителите на правната общност - адвокатурата, върховните съдилища и академичните среди. Демокрацията е основана на правила, но привидно формалното им спазване я обезсмисля, се допълва в позицията на Висшия адвокатски съвет.

Вчера адвокатски колегии от страната излязоха с обща позиция във връзка с процедурата по избор на съдии в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. В позицията си те призовават депутатите да отменят решенията си от 19 януари за избор на конституционни съдии. Становището е от адвокатските колегии в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен и Смолян.

Днес към тях се присъедини и Софийската адвокатска колегия. И според столичните адвокати Атанасова и Белазелков ще покажат политическа и морална доблест да не приемат избор, направен в нарушение на Конституцията, върховенството на която този избор ги натоварва да бранят. 

Софийският адвокатски съвет очаква с действията си народните представители и органите с правомощия в процедурата за избор на конституционни съдии да работят за съхраняване на престижа, професионалния характер и независимостта на Конституционния съд, а не той да бъде дискредитиран непоправимо като пазител на основния закон чрез противоконституционното попълване на състава му, обявиха оттам.