Медиците от Националната кардиологична болница алармират, че в ход е опит лечебното заведение да бъде унищожено чрез тайно преструктуриране. Те искат отмяна на планираните промени и смяна на Съвета на директорите. Това става ясно от отворено писмо, изпратено до премиера Димитър Главчев, Министерството на здравеопазването, Народното събрание и Президенството и медиите.

В него лекарите оправят призив съмнителна реформа, която предвижда разделянето на кардиологията на две клиники да бъде преразгледана и отменена. Аргументите им са, че това решение ще се отрази негативно на грижата за пациентите и в перспектива ще бъде затруднена цялостната дейност по диагностициране и лечение на сърдечно-болни пациенти. Писмото е от името на началниците на клиники в кардиологичната болница и е подкрепено с подписите на над 200 лекари, медицински сестри и медицински служители до момента.

Недоволството избухнало преди седмица, когато лекарите с изненада научили, че Бордът на директорите на НКБ предвижда Клиниката по кардиология да бъде разделена на две клиники вместо тя да продължи да действа като единно звено.

Решението е взето на 28 ноември, но в болницата разбрали за него едва на 12 декември от заповед на новия директор на болницата, която трябвало да влезе в сила със задна дата на 4 декември. За него не е правена оценка на въздействието, нито е било консултирано като очакван ефект с работещите там. Според лекарите това решение ще се отрази негативно на грижата за пациентите, тъй като те няма да бъдат поемани от единна структура, както в момента. Освен това в перспектива ще бъде затруднена цялостната дейност по диагностициране и лечение на сърдечно-болни пациенти. Медиците посочват още, че подобно преструктуриране ще наруши единния лечебно-диагностичен процес, въведен в България от НКБ и който е съизмерим със световните стандарти в кардиологичните болници. Подобна промяна би създала редица неясноти, които неизбежно ще съпътстват медицинската дейност в две вместо в една клиника. Странен е и начинът, по който тя се налага - тайно, извънредно и със задна дата, без въпроси как ще се отрази на тези, които лекуваме и на нас, които лекуваме, коментират медиците.

"Според новия правилник се обособяват две клиники по кардиология с конкретно разпределение на дейностите в тези клиники без никакво логично обяснение за необходимостта от това разделяне. Неясни са взаимоотношенията и преминаването на пациенти за инвазивно интервенционално лечение в Клиниката по кардиология, към която не са "прикачени" Отделението по инвазивна кардиология и Отделението по електрофизиология, пише в доклад до директора на болницата д-р Красимир Джинсов началникът на Клиниката по кардиология проф. Борислав Георгиев. И допълва още редица неясноти за пътя на пациента между отделните клиники. Обособяването на две клиники няма да увеличи използваемостта на леглата поради липсата на медицински сестри, посочва още проф. Георгиев в доклада си.

"Разделянето на две клиники със същия този персонал няма да доведе до по-добри грижи за пациентите. В болницата има неработещи легла, защото липсва персонал, който да обслужва пациентите на тези легла. Прекрачването на законите и правилата на добра медицинска практика, за да гледаме повече пациенти с по-малко персонал намалява стойността на грижите за тези пациенти. Нещо, което тук никога не сме си позволявали да правим и няма и да направим. Просто няма да отстъпим от качеството за сметка на количеството", казва и проф. Елина Трендафилова, началник на Отделение по спешна кардиология на НКБ.

"Ние винаги много сме се гордяли с това, че пациентът, който постъпва в Национална кардиологична болница може да бъде обслужен от самото начало до изясняване на диагнозата му, включително и до рехабилитацията му. Целият лечебно-диагностичен процес от поставянето на диагноза протича в една клиника, в единно ръководство, с единни критерии, и беше ясно кой лекува пациента и какво се случва с него. В момента, в който медицинският персонал не знае как да работи и как да колаборира помежду си, означава, че и грижите за пациента са намалени", допълва проф. Трендафилова.

Мотиви за планираните промени официално не са изтъкнати. Клиниките нямат и конкретни имена - разделението е на Първа и Втора клиника.

"Ние не сме виждали протоколи от заседанието на Съвета на директорите, те са тайна и не ни се съобщават. Заседанията се провеждат извън болницата и ние не знаем кога заседава Съветът на директорите".

От болницата изтъкват също, че изобщо не е ясно кой ще взима решенията в предвидените нови две клиники, кои са началниците на тези клиники, временно изпълняващи ли са до провеждане на конкурс, не е ясно и персоналът точно в коя клиника работи и продължава ли да работи там, при положение, че има нова структура, и трябва да има съответно и нови договори.

Притеснения буди фактът и, че новата структура вероятно ще изисква подписването на нови договори, което е стандартен начин за освобождаване на някого с непредлагането му на съответен договор. Причината може да е например купуването на консумативи от определена фирма. Или несъгласие с ръководството. Или някакви други мотиви, които, кой знае защо, могат да бъдат изтъкнати и да не се предложи договор на съответното лице, коментира проф. Трендафилова.

Административен директор, който според решенията на Борда на директорите ще взима решенията към момента не е назначен, а и не е ясно как ще бъде подбран и кога.

В същото време екипът на болницата постоянно намалява поради напускане на медицински персонал и в момента е с близо 10% под обичайната си численост.