Броят на заразените с коронавирус по света достигна 1 милион, а над 50 000 души са починали, показва преброяване, направено от университета "Джонс Хопкинс", предаде Асошиейтед прес. Епидемията постави под ключ цели страни и доведе до спиране на икономиките им.

Реалният брой на умрелите и заразените се смята, че е още по-голям, тъй като много леки случаи изобщо не стигат до знанието на здравните власти, има недостиг на тестове и подозрения, че някои страни прикриват реалния брой на заразените и починалите, отбеляза АП.

Повече от 3,9 милиарда души вече са призовани или принудени от лидерите си да си останат у дома, заради с борбата срещу пандемията от Ковид-19, предаде Франс прес. Тези мерки - задължителна и препоръчителна самоизолация, вечерен час, карантина, се отнасят за над 90 държави и територии.

С въвеждането на полицейски час в Тайланд (считано от утре), се достига прагът от 50 процента от населението на света, което по оценка на ООН през 2020 г. е 7,8 милиарда души.

По-голямата част от човечеството - поне 2,78 милиарда жители на 49 държави и територии са обект на задължителна самоизолация.

Нито един регион в света не остава извън тези мерки: в Европа (Обединеното кралство, Франция, Италия, Испания), в Азия (Индия, Непал, Шри Ланка), в Близкия изток (Ирак, Йордания, Ливан, Израел.), в Африка (Република Южна Африка, Мароко, Мадагаскар, Зимбабве), в Северна и Южна Америка (Колумбия, Аржентина, Перу, голяма част от САЩ) и в Океания (Нова Зеландия). Еритрея стана последната страна, присъединила се към този списък. В повечето случаи хората може да излизат от вкъщи, за да ходят на работа, да си купуват продукти от първа необходимост и за да полагат грижи за себе си.

В други региони (най-малко 10 с население от 600 милиона души) властите призовават населението да си остане у дома, без обаче да предприемат принудителни мерки. Такъв е случаят с Мексико, основните бразилски щати, Иран, Германия, Уганда и Канада.

Най-малко 26 други държави и територии (около 500 милиона жители) са въвели вечерен час, който забранява движение вечер и през нощта.Това е много разпространено в Африка (Египет, Кения, Кот Д'Ивоар, Буркина Фасо, Мали, Сенегал, Сиера Леоне, Мавритания, Габон) и в Латинска Америка (Чили, Гватемала, Еквадор, Доминиканска република, Панама, Пуерто Рико).

И накрая, поне седем държави са поставили свои столици или основни градове под карантина, със забрана за влизане и излизане от тях. Такива са Киншаса (ДР Конго), Рияд, Мека и Медина (Саудитска Арабия), Хелзинки (Финландия), Баку (Азербайджан). В тези градове живеят общо над 30 милиона души.

Броят на починалите в Италия расте,

а този на новите случаи не се променя

Броят на починалите от коронавируса в Италия се увеличи днес със 760 и достигна 13 915, съобщи службата за гражданска защита, цитирана от Ройтерс. Това е леко увеличение в сравнение със 727-те случая, регистрирани ден по-рано.

Броят на новите случаи остава устойчив и е нараснал с 4 668, при дотогавашните 4782. С тях общият брой заразени от началото на епидемията на 21 февруари вече е 115 242.

Днес беше четвърти пореден ден, в който броят на новите случаи остава в диапазона 4050-4782, което изглежда потвърждава надеждите на правителството, че епидемията е достигнала устойчив пик, с надежда, че в близко бъдеще може да се очаква спад.

На 21 март Италия постави антирекорд от 6557 случая. От първоначално заразените в национален мащаб около 18 278 са се възстановили напълно към днешна дата, при 16 847 предния ден. В интензивно отделение са 4 053 души, при 4035 ден по-рано.

В Италия са регистрирани около 28 процента от смъртните случаи от коронавируса в световен мащаб.

В Ломбардия, която е епицентър на заразата, броят на новите случаи и на починалите за ден намалява.

 

Още 99 случая в Гърция и нови 3 жертви

Нови 99 случая на заразяване с коронавирус са регистрирани в Гърция, а броят на жертвите е нараснал до 53, съобщи говорителят на министерството на здравеопазването Сотирис Циодрас, цитиран от в. "Катимерини".

В центъра за настаняване на бежанци и мигранти в Рицона, Централна Гърция, са регистрирани 23 от новите случаи. 49 случая на заразяване са потвърдени на ферибот, хвърлил котва край Пирея. Така общият брой на заразените в Гърция до момента достигна 1 514 души. Говорителят на здравното министерство уточни, че три са последните нови жертви на вируса.

Общият брой на заразените в Турция достигна 18 135 души, 356 са починали

През последните 24 часа още 79 души са починали от коронавируса в Турция, с което общият броя на жертвите на Ковид-19 в страната достигна 356 души, съобщи турският министър на здравеопазването Фахреттин Коджа, предаде Анадолската агенция. Общият брой на заразените е достигнал 18 135 души.

Днес са били направени 18 757 теста, при което са били установени 2 456 нови случая на зараза с коронавируса. Броят на пациентите в интензивни отеделения е 1 101 души, а интубираните пациенти са 783, според данни на здравното министерство. Общият брой на излекуваните пациенти досега е 415. Министър Коджа съобщи днес, че има 82-ма новоизлекувани пациенти. Министърът посочи, че днес са били направени с 4000 повече тестове от вчера, като броят на позитивните случаи е намалял спрямо броя на тестовете.

Коджа каза, че 82 процента от починалите от коронавируса през последните 24 часа са хора на възраст над 60 години.

В Румъния очакват облекчаване на ограничителните мерки след 15 май, броят на жертвите нарасна на 107

Председателят на Румънското дружество по микробиология Александру Рафила прогнозира, че след 15 май може да има известно облекчаване на мерките за социална дистанция, въведени заради разпространението на новия коронавирус, съобщава частната телевизия Диджи 24.

Запитан кога може да се очаква облекчаване на ограниченията за свободно движение на гражданите, Александру Рафила отговори: "Аз мисля - след 15 май". Той предупреди обаче, че социалната дистанция ще продължи да бъде необходима. "Много от елементите, например големите събирания, вероятно ще останат забранени за по-дълго време", каза експертът пред Диджи 24.

Заради пандемията от Ковид-19, Румъния въведе извънредно положение за срок от 30 дни на 16 март. В страната е забранено излизането на всички извън домовете им, с изключение на случаите, при които хората ходят на работа, до лекар или аптека, за покупки от първа необходимост и за извеждане на домашни любимци. Хората над 65 години могат да излизат от дома си между 11 и 13 ч.

По последни данни броят на заразените с новия коронавирус в Румъния е 2 738 души. Групата за стратегическа комуникация съобщи тази вечер, че още 13 души са починали от усложнения, предизвикани от вируса, с което броят на жертвите на Ковид-19 нарасна до 107.

Португалският парламент гласува удължаване на извънредното положение с 15 дни

Португалският парламент одобри днес удължаване на срока на извънредното положение с още 15 дни, за да се спре разпространението на коронавируса, докато броят на починалите надхвърли 200 души, предаде Ройтерс.

"Ако преди 15 дни беше необходимо издаване на указ за извънредно положение, днес е съществено да го подновим", каза премиерът Антониу Коща пред депутатите. Коща подчерта, че всички досегашни усилия ще бъдат изложени на риск, ако извънредното положение не бъде продължено.

Само един депутат гласува против мярката, 10 се въздържаха, а 215 бяха "за". Португалия е регистрирала 9 034 случаи на коронавирус и 209 починали, а властите очакват достигане на устойчива връхна точка в края на май.

Правителствените мерки за финансова подкрепа на семейства и бизнеси по време на заразата включват подкрепа на заплатите на работещи, чиито работни места са под въпрос, и на кредитни линии за тежко засегнати промишлени сектори като туризъм, производство на текстил и селско стопанство.

В днешните си дебати португалските депутати призоваха компаниите и финансовия сектор да засилят подкрепата си за семействата и бизнеса, а опозиционният лидер Руи Рио каза, че би било "конфузно", ако банките бъдат на печалба през 2020 и 2021 г.

"Банките дължат много на португалците. Сега е техен ред да помогнат", каза Рио. "Те не трябва да се облагодетелстват от тази криза".

Левите формации "Ляв блок" и Комунистическата партия настояха, че някои работници губят работата си, въпреки правителствените обещания за приоритетно задържане на наетите лица на работа.

"Не можем да позволим извънредното положение да бъде претекст за закон на джунглата в живота и правата на работниците", каза депутатът комунист Жоау Оливейра.