САЩ смятат, че украинският самолет вероятно е бил свален от иранска ракета, заяви държавният секретар Майк Помпейо.

При катастрофата на "Боинг 737-800" по полет 752 на Украинските международни авиолинии от Техеран до Киев загинаха всичките 176 човека на борда. Сред жертвите има граждани на Иран, Канада, Украйна, Швеция, Афганистан, Германия и Великобритания.

"Ние смятаме, че този самолет вероятно е бил свален от иранска ракета", каза Помпейо на съвместна пресконференция с американския министър на финансите Стивън Мнучин. Той допълни, че САЩ ще оставят разследването да се води, преди да направят окончателни изводи.

Така САЩ се присъединиха към страните, които обявиха, базирайки се на разузнавателни данни, че по всяка вероятност иранска ракета е свалила по погрешка самолета.

Техеран отхвърля тези твърдения като "голяма лъжа" и част от "психологическата война" срещу Иран.

Най-напред канадският премиер Джъстин Трюдо заяви, че самолетът може да е бил свален от иранска ракета "земя-въздух", макар и неумишлено. 63-има негови съграждани са сред загиналите при катастрофата.

След това британският премиер Борис Джонсън изтъкна, че Иран е свалил украинския самолет може би неумишлено.

Нидерландия изрази същото становище. "Много е вероятно самолетът да е бил свален от ирански ракети", каза министърът на външните работи Стеф Блок пред репортери преди срещата на външните министри на страните от ЕС в Брюксел.

Снимка, свалена от видео. Украинският самолет в пламъци, вероятно ударен от ракета

Снимка: AP/БТА

В отговор на въпрос дали е необходимо да бъдат наложени санкции на Иран, той заяви следното: "Какви трябва да бъдат следващите стъпки зависи от иранската реакция (на резултатите от независимия анализ)."

Украинският президент Володимир Зеленски заяви днес, че не изключва възможността разбилият в Иран украински самолет да е бил поразен от ракета.

"Хипотезата за ракетата не се изключва, но до момента тя не е потвърдена", написа Зеленски в пост във Фейсбук. Президентът отново призова всички международни партньори и особено САЩ, Великобритания и Канада да предоставят данни и доказателства, свързани с катастрофата.

Какво се е случило, според разузнавателни данни

"Ню Йорк таймс" писа, като се позовава на видеоматериал, смятан за автентичен, на който се вижда как ракета се взривява в близост до самолета над град Паранд до техеранското летище. Това е мястото, от което машината по полет 752 на Украинските международни авиолинии до Киев престава да излъчва сигнал, преди да падне на земята. Американски спътници, предназначени да проследяват изстрелвания на ракети, се регистрирали стрелба от иранска система за противовъздушна отбрана с малък радиус. А впоследствие разузнавателни агенции на САЩ са засекли ирански комуникации, потвърждаващи, че системата е поразила самолета, според официални източници.

Си Би Ес (CBS) съобщи по свои източници за експлозии на две ракети.

Британският "Дейли телеграф" помести графика на противовъздушната система "Toр M1", руско производство, ("SA-15" според номенклатурата на НАТО), с която вероятно е поразен боинга. Системата от типа "земя-въздух" изстрелва от мобилна установка (наподобяваща танк с гъсенични вериги) вертикално нагоре ракета 9M331 с обхват двайсетина километра. Тя се взривява близо до мишената и я обсипва с множество дребни шрапнели.

А какво показват любителски видеокадри

Асошиейтед прес, цитирана от БТА, съобщи за получени любителски видеокадри, заснети от улиците в Техеран по време на катастрофата, които като че ли потвърждават версията за сваляне на самолета с ракета земя-въздух. На тях се виждат последните секунди от полета на самолета, който се разби броени часове след иранските ракетни удари срещу военни бази в Ирак, в които има американци.

На един от клиповете в черното нощно небе се вижда бързо движеща се светлинна точка между клоните на уличните дървета, откъдето някой снима видеото. След няколко секунди ярък светлинен взрив озарява небето, след като точката, изглежда, се сблъсква с нещо във въздуха. Това е украинският самолет, излетял малко по-рано в сряда рано сутринта няколко часа след иранските ракетни удари, отбелязва АП.

 

В долната част на кадрите се виждат силуети на сгради, над които се движи светлинната точка - вероятно ракета. Кадърът е тих, чува се само лай на куче наблизо. Десет секунди по-късно се чува страховит трясък, като от мощна гръмотевица.

Второ видео изглежда показва как горящият самолет се разбива на земята. Бял пламък се носи надолу през черното небе и от него понякога излизат искри. После той изчезва зад дърветата и огромно огнено кълбо озарява небето при удара със земята. Някой край камерата казва на фарси: "Самолетът се запали. Шахриар. Фердосих (имената на две предградия близо до техеранското летище - бел. ред.). В името на състрадателния и милостив Бог. Боже, помогни. Обадете се на пожарната!"

АП е потвърдила достоверността на видеоклиповете, сравнявайки виждащите се на тях сгради с реални локации на картата на града и с точния район, над който самолетът е изчезнал от радарите.

Техеран: Не, не е ракета

"Едно е сигурно - този самолет не е бил поразен от ракета." Това заяви на пресконференция в Техеран ръководителят на Иранската организация за гражданска авиация Али Абедзаде. Абедзаде каза, че Иран иска сам да свали информацията от черните кутии, но ако се нуждае от помощ, ще се обърне към Русия, Канада, Франция или Украйна. Според ирански представители от гражданското въздухоплаване разследването на причините за катастрофата може да продължи една или две години, предаде Ройтерс.

Иран вече допусна екипът украински разследващи до отломките на самолета и късно вчера те ги проучиха, съобщи канцеларията на украинския президент. В изявлението се подчертава, че разследването е на твърде ранен етап, за да бъдат разкрити конкретни подробности.

Украинският външен министър Вадим Пристайко заяви днес, че Иран сътрудничи при разследването за катастрофата.

Засега Украйна не изключва нито една версия за причините за случилото се, отбеляза Пристайко на пресконференция.

Вчера иранският представител в Международната агенция за гражданска авиация към ООН Фархад Парвареш каза, че Франция също може да участва, тъй като е една от страните, където са произведени двигателите на самолета.

Техеран покани и производителят "Боинг" да участва в разследването.

Иранският посланик във Великобритания отрече съобщенията, че иранските власти са заравнили с булдозери мястото на катастрофата край Техеран на украинския пътнически самолет, за който Канада и няколко западни лидери казват, че може да е бил свален по погрешка с ракета, предаде Ройтерс.

В туит Хамид Бейдинеджад нарича тези твърдения "пълен абсурд".

Помощник-държавният секретар на САЩ за Близкия изток Дейвид Шенкър спомена на пресконференция за "няколко доста обезпокоителни съобщения", че мястото на катастрофата вече е било манипулирано. "Надявам се това да не е така", допълни Шенкър.

Още реакции: Москва, НАТО

На този етап няма основания Иран да бъде обвиняван, че негови ракети са свалили украинския "Боинг" край Техеран, заяви днес руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от ТАСС. Той призова за разследване на самолетната катастрофа.

"Трябва да бъде дадена възможност на специалистите да анализират ситуацията и да направят определени изводи. Да се започват някакви игри най-малкото е недостойно. Уверен съм, че няма никакви основания на този етап да се излиза с подобни гръмки изявления", каза пред журналисти руският заместник-външен министър, помолен да коментира думите на канадския премиер Джъстин Трюдо, че самолетът може да е бил свален от иранска ракета "земя-въздух", макар и не умишлено.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова днес Иран да осигури задълбочено и прозрачно разследване на катастрофата над Техеран с украински пътнически самолет.

Нямаме причина да се съмняваме в данните на няколко държави от НАТО, според които изглежда самолетът е бил свален с удар на иранската противовъздушна отбрана, добави Столтенберг.