Украинските пилоти започнаха да летят на изтребители F-16 над страната, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс и БТА. Той потвърди вчера дългоочакваното пристигане на военните самолети американско производство - повече от 29 месеца след руската инвазия в страната.

Зеленски съобщи за доставката на самолетите, за които Киев дълго време настояваше, на среща с пилоти във въздушна база на фона на два от самолетите и други два, които кръжаха в небето над тях.

"F-16 са в Украйна. Имаме ги. Горд съм с нашите момчета, които управляват тези самолети и вече започнаха да ги използват в нашата страна", каза Зеленски от място, което по искане на властите поради съображения за сигурност не бе оповестено.

Доставката на изтребителите е крайъгълен камък за Украйна във войната, въпреки че остава неясно колко от тях са на разположение и какво въздействие ще окажат върху укрепването на противовъздушната отбрана и на бойното поле.

Русия взе на прицел базите, в които се помещават самолетите, и се зарече да сваля F-16 в небето. Кремъл изтъкна, че тези самолети няма да са "панацея" за армията на Киев.

F-16, които са произведени от американската компания "Локхийд Мартин", бяха в списъка с желания на Украйна от дълго време поради разрушителната си сила и достъпността си в световен мащаб. Те са оборудвани с 20-милиметрово оръдие и могат да носят бомби, ракети и снаряди.

В разговор с репортери на едно от летищата Зеленски призна, че Украйна все още не разполага с достатъчно пилоти, обучени да летят на F-16, нито с достатъчно самолети.

"Положителното е, че очакваме допълнителни F-16 ... много момчета вече се обучават", каза той.

Според него е важно съюзниците на Киев да намерят начини да разширят програмите за обучение както на украинските пилоти, така и на инженерните екипи.

Досега Украйна разчиташе на остарели съветски самолети, които бяха превъзхождани от много по-модерния и по-многоброен въздушен флот на Русия.

Москва използваше това предимство, за да нанася редовни ракетни удари с далечен обсег по цели в цяла Украйна, както и да обстрелва украинските фронтови позиции с хиляди управляеми бомби, подкрепяйки своите сили, които бавно напредват на изток, отбелязва Ройтерс.

"Това е новият етап от развитието на военновъздушните сили на украинските въоръжени сили", каза Зеленски. "Направихме много за преминаването на украинските сили към нов авиационен стандарт - западната бойна авиация", добави той, като посочи, че са били необходими стотици срещи и непрестанна дипломация за получаването на F-16.

"Често чувахме "невъзможно е" като отговор, но все пак направихме възможна нашата амбиция, нашата отбранителна нужда", добави той.

"Украинските" F-16

F-16 вероятно ще имат три основни мисии, отбеляза Федерико Борсари от Центъра за изследване на европейската политика във Вашингтон. Те ще се стремят да прехващат руски ракети и дронове, които безмилостно бомбардират Украйна, да възпират противниковите системи за противовъздушна отбрана и да нанасят удари по позиции на руските войски и складове за боеприпаси с ракети въздух-земя.

"Те ще могат да повлияят на част от динамиката (на войната)", смята Борсари, цитиран от АП и БТА.

Голяма част от информацията за разполагането на F-16 е класифицирана, включително какви цели западните правителства им позволяват да поразяват и какви оръжия ще изпратят със самолетите. Все още не е ясно с какви ракети са оборудвани изтребителите. По-голям обсег на ракетите би им позволил да имат по-голямо въздействие на бойното поле, твърдят военни анализатори.

F-16 могат да носят доставяните от Великобритания крилати ракети с въздушно базиране "Сторм шадоу" с обсег на действие над 250 км, които могат да поразяват цели на територията на Русия. Възможно е да получат и ракети въздух-въздух с голям обсег на действие, които биха застрашили руските бомбардировачи и изтребители. Усъвършенстваните радари на самолета ще позволят на украинските пилоти да набелязват цели на по-голямо разстояние, отколкото могат да направят техните МиГ-29, Су-27 и Су-24.

Киев се надява на нов отбранителен "инструмент"

Зеленски изрази надежда чрез разговори в рамките на Съвета НАТО-Украйна да лобира съседните съюзнически държави да помогнат за прехващането на руски ракети, изстрелвани към Украйна.

"Това е още един инструмент, който искам да изпробвам, така че страните от НАТО да могат да разговарят с Украйна за възможността малка коалиция от съседни държави да сваля вражески ракети", каза той.

"Това решение вероятно е трудно за нашите партньори. Те винаги се страхуват от прекомерна ескалация, но ние се борим с това (руската агресия)", добави той

Главнокомандващият Въоръжените сили на Украйна Олександър Сирски посочи, че самолетите ще помогнат за спасяването на живота на украински войници.

"Това означава, че повече от окупаторите ще бъдат унищожени", написа Сирски във "Фейсбук". "Това означава по-голям брой свалени ракети и самолети, използвани от руските престъпници за нападения срещу украински градове", добави той.