Първата партида от дългоочакваните изтребители F-16 пристигна в Украйна, заяви литовският външен министър Габриелюс Ландсбергис, цитиран от Ройтерс и БТА.

Изтребители F-16, които са производство на компанията "Локхийд Мартин", отдавна са искани от Украйна заради бойната си мощ и глобалната си достъпност.

Изтребителят F-16 разполага с 20-милиметрово оръдие (M61A1) и може да пренася бомби и ракети.

"Изтребители "F-16 в Украйна. Още едно невъзможно нещо, което излезе напълно възможно", заяви Ландсбергис в социалната мрежа "Екс".

Ройтерс отбелязва, че украинските военновъздушни сили не са откликнали незабавно на молба на новинарската агенция за коментар на тази информация.

Дания обеща да дари на Украйна общо 19 изтребителя, а Нидерландия обеща да достави 24. Двете страни са движеща сила в рамките на международна коалиция за снабдяване на Украйна с изтребители F-16. Норвегия каза, че би дарила шест изтребителя F-16 на Украйна.

Западните съюзници на Украйна от месеци обучават пилоти и наземен персонал, който да обслужва изтребителите.

С нахлуването на руските сили през февруари 2022 година Украйна бе принудена да използва малкия си въздушен флот от изтребители, произведени по съветско време. Украински представители разглеждат сдобиването с изтребители F-16 като жизненоважно модернизиране на украинските военновъздушни сили, отбелязва Ройтерс.

Завладяването на Украйна

През юли Русия е установила контрол върху близо 200 кв. км в Източна Украйна, главно в Донецка област, като е увеличила териториалните си придобивки в сравнение с предходния месец, посочва Франс прес в анализ, базиран на данни от американския Институт за изследване на войната.

Този напредък обаче все още е наполовина по-малък от този през май (449 кв. км, 14,5 кв. км на ден), в началото на новата руска офанзива в Харковска област, която междувременно беше спряна. Тогава това беше най-голямото напредване в рамките на месец от март 2022 г., когато руското настъпление в Украйна още беше в самото си начало.

Като цяло от началото на 2024 г. Русия е завладяла 1246 кв. км, значително повече, отколкото през цялата 2023 г. (584 кв. км). Този напредък обаче остава сравнително малък, тъй като се равнява на 0,2 процента от украинската територия през 2014 г. и не е довел до решителни пробиви въпреки тежките загуби, посочва АФП.

По-специално, между 1 и 30 юли Москва е завладяла 198 кв. км (средно по 6,6 кв. км на ден), от които само 155 кв. км са в Донецка област, където руските сили настъпват към градовете Покровск, Торецк и Часов яр, за да могат след това да атакуват градовете Краматорск и Славянск.

Руските териториални придобивки през последния месец са се увеличили в сравнение с юни (129 кв. км, 4,3 кв. км на ден).

От 24 февруари 2022 г. до 30 юли тази година Русия е завзела 65 776 кв. км украинска територия. С анексирането на Крим през 2014 г. и районите на изток, които вече бяха под руски контрол преди началото на инвазията, Русия контролира 107 956 кв. км или 18 процента от територията Украйна според международно признатите ѝ граници, отбелязва АФП.