Вицепрезидентката на Танзания Самия Сулуху Хасан полага днес клетва като президент в историческа стъпка, с която тя ще стане първата дама начело на своята източноафриканска страна, предаде Ройтерс.

Хасан (61 г.) ще поеме поста след смъртта на държавния глава Джон Магуфули от сърдечно заболяване, както обявиха властите в сряда, след като повече от две седмици той не се бе появявал на публично място.

Според конституцията на Танзания вицепрезидентът довършва мандата на президент, който е починал, докато заема поста. Магуфули започна втория си мандат през октомври миналата година.

Самия Сулуху Хасан е родена през януари 1960 г. на Занзибар - полуавтономните острови край бреговете на континентална Танзания. По-късно тя продължава да учи публична администрация, първо в Танзания, а след това като аспирант в британския университет в Манчестър.

През 1978 г. тя се омъжва за Хафид Амейр, за когото е известно, че е селскостопански академик. Откакто г-жа Самия стана вицепрезидент, двамата не са снимани заедно. Те имат четири деца.

61-годишната Самия Сулуху Хасан на галено е известна като Мама Самия, което в танзанийската култура показва респект и уважение, а не подценяване. Тя е била изненадващ избор за кандидат-вицепрезидент през 2015 г., изпреварвайки няколко други по-известни политици в партията.

През 2014 г. заема поста заместник-председател на Учредителното събрание, създадено за изготвяне на нова конституция. Там нейното спокойно поведение й спечели аплодисменти. Нейното поведение контрастира на това на Магуфули. Там, където той изглеждаше импулсивен, тя е по-внимателна и обмисля проблемите. Казват също, че е добър слушател, като вярва в спазването на правилните процедури.

Депутатът Януари Макамба, който е работил с нея в кабинета на вицепрезидента, я е нарекъл "най-недооценения политик в Танзания".

"Наблюдавах отблизо нейната работна етика, вземане на решения и темперамент. Тя е много способен лидер", казва той.

Сега най-важното е, че тя трябва да реши дали да продължи скептичния подход на предшественика си към справяне с коронавируса.

Нямаше съмнение, че тя е била лоялна към президента, но не се страхувала да предприема и смели крачки. 

Може би най-значимото доказателство за това е било през 2017 г., когато тя е посетила опозиционния лидер Тунду Лису в болница в кенийската столица Найроби, след като той оцеля при опит за покушение.

Танзания от вчера е в траур след обявяването на кончината на президента Джон Магуфули, който управлява източноафриканската страна повече от пет години, белязани от големи проекти, както и от авторитарни тенденции, предаде Франс прес.

Траурен кът на Джон Магуфули

Снимка: БТА

Знамената бяха спуснати наполовина в икономическата столица на страната град Дар ес Салам в първия ден от 14-дневния национален траур, обявен от Самия Сулуху Хасан, която съобщи за кончината на държавния глава.

Начело на държавата от 2015 г. 61-годишният Джон Магуфули вчера бе официално обявен за починал вследствие на проблеми със сърцето, от каквито страдаше от 10 години.

Пресата за смъртта на Джон Магуфули

Снимка: БТА

Съобщението за кончината му сложи край на близо три седмици спекулации за здравословното му състояние. Известен с обичайно честите си публични изяви, покойният държавен глава не беше се появявал на обществено място от 27 февруари. Неговото отсъствие подхрани слухове, че президентът се е заразил с коронавирус, от който, по думите му, страната може да се спаси с молитви, и чието съществуване в Танзания Магуфули отричаше, отбелязва АФП.