Светът стачкува с призиви за спешни действия срещу климатичните промени
Кампанията "Петъци за бъдещето" се разраства, печели все повече привърженици
В целия свят се провеждат масови демонстрации (глобална стачка) с призив за повече действия в борбата с климатичните промени, организирани от протестното движение "Петъци за бъдещето". Проявите ще продължат цяла седмица.
Климатичните промени
- Грета Тунберг участва в протест пред Белия дом за борба с климатичните промени
- Грета Тунберг зове за стачка в защита на климата от борда на яхта на път към САЩ
- Тръмп отказа да обсъжда климатичните промени
- Хранене с по-малко месо може да пребори климатичните промени
- Стогодишна германка се впусна в политиката заради климата
- Крави и дрехи - как използването на земята се отразява на климата
"Тази седмица ще бъде историческа. В повече от 150 страни хората се активизират, за да подкрепят младите демонстранти, които настояват за прекратяване на ерата на изкопаемите горива. Кризата с климата няма да чака, както и ние", се казва в призива на организаторите.
Акциите започнаха в Австралия, Нова Зеландия и продължиха в редица страни в Азия, сред които Тайланд, Индия, Хонконг, Филипините, Афганистан.
В демонстрациите в Австралия се включиха над 300 000 души. Най-големи бяха протестите в Сидни (80 000 души) и Мелбърн (100 000).
За първи път подобен протест имаше и в афганистанската столица Кабул. Там в него се включиха около 100 младежи, за да покажат, че климатичните промени ги тревожат също толкова, колкото бомбените атентати, извършвани почти всеки ден.
В Африка стотици хора излязоха по улиците на столици и големи градове като Найроби, Претория, Йоханесбург др., за да приковат вниманието върху опасностите от климатичните промени. Експерти казват, че Африка е най-уязвимият от климатичните промени континент, който е най-неподготвен да се справя с тях.
Протести имаше и в Европа. В Германия демонстранти блокираха централна пътна артерия във Франкфурт и мост в Берлин. В цялата страна там са планирани над 500 протестни прояви.
Протести имаше и в зависимата от въглищата Полша. Във Варшава демонстранти носеха плакати, на които пишеше: "Няма резервен план за планетата".
Хиляди ученици излязоха на протест в Прага и десетки чешки градове. Демонстрантите в историческата част на чешката столица носеха плакати, на които пишеше: "Повече любов, по-малко въглища".
Десетки хиляди предимно млади хора се включиха в десетки демонстрации във Великобритания.
В Лондон протестиращите носеха табели и транспаранти с надписи като "Марс не е отговорът" и "Не бъди изкопаем глупак" (fossil fool, игра на думи с fossil fuel - изкопаеми горива). В протеста се включиха левичарски, антирасистки, профсъюзни и други сдружения. Според един от организаторите в проявата са участвали 100 000 души.
Вокалистът на Ролинг стоунс Мик Джагър изрази подкрепа за демонстрантите. "Трябва да направим всичко по силите си да опазим нашата планета и човечеството", написа той в Туитър.
В Дания хиляди души преминаха в шествие в столицата Копенхаген под дъжда. Табела с надпис "Депутате, познавай климата си" стърчеше над множеството чадъри.
В столицата на Финландия Хелзинки облечен като Дядо Коледа мъж застана пред парламента. Той държеше табела с надпис "Домът ми гори, а елените ми не могат да плуват".
В шведската столица Стокхолм демонстранти преминаха в шествие зад транспарант с надпис "Училищна стачка заради климата". Това е лозунгът, който използва шведската тийнейджърка Грета Тунберг, когато започна да пропуска училищните занятия веднъж седмично, за да протестира по повод климатичните промени.
Инициативата на Тунберг постепенно вдъхнови ученици из цял свят, превръщайки я в международен активист.
Като цяло днес в целия свят се очаква да има над 5000 прояви. Кулминацията ще е огромна демонстрация в Ню Йорк, в която се очаква да участват 1,1 милиона ученици от 1800 училища.
Какво каза самата Тунберг
Грета Тунберг заяви днес, че е силно обнадеждена от масовото участие в световния протест за климата, предаде ДПА.
"Невероятно е какво постигнахме заедно, това е исторически ден", каза тя по видеовръзка от Ню Йорк на хиляди млади демонстранти в Стокхолм.
Грета заяви, че 400 000 души са участвали в климатичните протести в Австралия и 100 000 в Берлин, предизвиквайки одобрителни възгласи и ръкопляскания от демонстрантите в шведската столица.
Екоактивистката е в Ню Йорк за участие в срещата на върха на ООН за климата в понеделник в рамките на Общото събрание на ООН. Тя ще присъства на митинг за климата в американския град по-късно днес.
"Ще окажем толкова голям натиск върху политиците, че те просто няма да могат да се провалят", каза тя сред скандирания "Грета, Грета" и ръкопляскания в Стокхолм.
"Ние, хората на всякакви възрасти, сме показали зад какво заставаме, сега те трябва да покажат, че са се вслушали в нас. Сега те трябва да го докажат", каза Тунберг.
Масови стачки и в САЩ
Повече от 600 демонстрации са планирани в САЩ на 20 и 27 септември като част от глобална стачка, посветена на борбата с климатичните промени, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР).
За днес протестни действия са обявени в множество големи градове на територията на САЩ, включително Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго, Бостън, Маями и др. Местата на демонстрациите в тези градове между 11.00 ч. и 17.00 ч. местно време на 20 септември 2019 г. са следните:
- Ню Йорк: сборен пункт - църквата "Сейнт Поул", бул. "Бродуей" 219 (St. Paul Chapel, 209 Broadway);
- Вашингтон: парк "Джон Маршал" (John Marshall Park) между ул. "Си" (C St) и "Пенсилвания авеню" (Pennsylvania Ave);
- Чикаго: Гранд парк (Grand park) в участъка между "Кълъмбъс драйв" (Columbus Drive) и "Рузвелт роуд" (Roosevelt Road);
- Лос Анджелис: площад "Пършинг" (Pershing Square, 532 S Olive St);
- Бостън: площадът пред кметството на Бостън (Boston City Hall Plaza);
- Маями: кметството на Маями Бийч (Miami Beach City Hall).
МВнР препоръчва на нашите сънародници, пребиваващи в САЩ, да избягват местата на стачните действия, като следят актуалната информация в медиите, както и на сайтовете на кампанията, които се обновяват постоянно (виж линковете, посочени в началото).
Апел на десетки държавни ръководители
Над 30 държавни и правителствени ръководители подписаха призив за повече действия в борбата с климатичните промени, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. Документът бе разпространен от президента на Австрия Александър ван дер Белен преди срещата на върха, посветена на темата за глобалното затопляне, която ще се проведе идната седмица в ООН в Ню Йорк.
В документа се подчертава, че климатичните промени "са ключовото предизвикателство на нашето време", че "нашето поколение е първото, което усеща последствията от бързото покачване на температурите на земното кълбо и вероятно ще е последното, което ще има възможност ефективно да се бори с надвисналата глобална климатична криза". В призива се казва, че страните трябва да действат "съвместно, решително и бързо".
Сред подписалите го са президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, френският президент Еманюел Макрон, израелският президент Реувен Ривлин, премиерът на Холандия Марк Рюте и др.
"Губим битката с климатичните промени", каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш на пресконференция в сряда - след лято на горски пожари, горещи вълни и урагани. Той каза, че на срещата на високо равнище за климата в понеделник в Ню Йорк, разчита на нови обещания на правителства и компании да се откажат от изкопаемите горива.
"Очаквам да бъдат обявени и представени няколко сериозни плана за намаляване на вредните емисии през следващото десетилетие и да постигнем нулеви въглеродни емисии до 2050 г.", заяви той.